SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, ABD'de Fed'in faiz artırımına başlamasıya borçlanma maliyetleri yükselirken, ilk halka arzların Türk şirketleri için tekrar cazip hale geldiğini belirtti

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, Aralık sonunda yapılan mülakatta, bir çok şirketin 2016'da halka arz planlarıyla ilgili kendileriyle ön görüşme gerçekleştirdiğini belirtti. Ertaş, yükselen borçlanma maliyetleri ve Maliye Bakanlığı'nın Temmuz'da ilk halka arzlara uygulanan verginin düşürülmesine yönelik adımıyla şirketlerin talebinin arttığı belirtti.

Yatırımcılar, politik belirsizlikler nedeniyle 2015'te Türk varlıklarına yatırım yapmaktan kaçınmışlardı. Geçtiğimiz yıl, 5 şirket ilk halka arz yoluyla hisse satışı gerçekleştirirken, halka arz edilen hisselerin toplam değeri 36 milyon TL oldu. Bloomberg verilerine göre, bir önceki yıl bu rakam 299 milyon TL'ydi. En az 9 şirket bu yıl ilk halka arza ilişkin planlarını ifade etti.

Ertaş, "Birçok şirketin bizimle irtibat kurmuş olması iyi bir gösterge. Fed'in faiz artırdığı yeni dönemde, şirketler için mevcut likidite daha pahalı olacak, çünkü uluslararası piyasalarda faizler daha yüksek olacak" dedi.

Birçok sektörden şirketler hisse satışını değerlendiriyor. Vatan Bilgisayar, Türksat Uydu Haberleşme, Borsa Istanbul ve Fenerium, 2016'da halka arz planlarını açıklayan şirketler.

STFA Yatırım Holding, Penta Teknoloji, DeFacto Perakende, Enerjisa da 2016 veya 2017'de ilk halka arz planları bulunduğunu belirtmişlerdi. Öte yandan, konuyla ilgili bir kaynağa göre, Carrefoursa da 2016'da ikincil halka arz planlıyor.

İş Yatırım Genel Müdür Yardımcısı İlhami Koc, "Şirketlerin halka arzı düşünmemek için artık bir bahanesi kalmadı. İhraçcı şirketler açısından Türk varlıklarında fiyatlar hala düşük olsa da, artık regülasyona bağlı bir bahane yok" dedi.