FiloTürk Genel Müdürü Adil Masaracıoğlu, araç takip sistemleriyle filosu olan tüm şirketlere yakıt giderlerini düşürmek, filo disiplini sağlayarak performanslarını artırmak için çözümler sunduklarını belirtti.

FiloTürk Genel Müdürü Adil Masaracıoğlu, araç takip sistemleriyle filosu olan tüm şirketlere yakıt giderlerini düşürmek, filo disiplini sağlayarak performanslarını artırmak için çözümler sunduklarını belirtti. Sektörde Ar-Ge grubundan oluşan Mobiliz ve operatör grubundan oluşan servis firmaları FiloTürk olmak üzere iki şirketle faaliyetlerini sürdürdüklerini söyleyen Masaracıoğlu, Türkiye’nin birçok ilinde hizmet verdiklerini vurguladı.

Masaracıoğlu, aynı zamanda bu yıl içinde ortakları arasında Mısır Telekom’un da bulunduğu Mısır’ın araç takip konusundaki tek yetkili kuruluşu Egyptian Company For Tracking Services and Information Technology (ETIT) ile beş yıllık bir anlaşmaya imza attıklarının bilgisini verdi. Söz konusu anlaşmayla Mısır’daki tüm araç takip hizmetlerinin Mobiliz sistemi üzerinden sağlanacağını kaydeden Masaracıoğlu, bu şekilde beş yılda 50 milyon doların üzerinde ihracat geliri elde edeceklerini bildirdi. Masaracıoğlu, şunları söyledi:

“Mısır devletiyle gerçekleştirdiğimiz anlaşma sektör açısından bir ilk. Üç yıllık zaman diliminde 300 bin araç Mobiliz sisteminde takibe alınacak. İmza attığımız anlaşma, bu boyutlarıyla Türkiye’nin yaptığı en büyük araç takip sistemi ihracatı ve aynı zamanda Ortadoğu bölgesinin en büyük araç takip projesi.”

Mısır’ın çevresindeki diğer ülkeler tarafından dikkatle izlendiğini ve bu anlaşmanın bölgedeki yeni pazarlara açılımı hızlandıracağını düşündüklerini vurgulayan Masaracıoğlu, hedeflerinin 2014 yıl sonunda, gelişmekte olan pazarlardan Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yeni iş ortaklıkları oluşturarak, sektörün bölgedeki en önemli oyuncularından biri haline gelmek olduğunun altını çizdi.

Ar-Ge ve pazarlamaya hız verdi

Bir diğer yurtdışı çalışmalarının ise 2012 yılı sonlarında uluslararası yatırım fonu Mediterra ile gerçekleştirdikleri stratejik ortaklık olduğunu kaydeden Masaracıoğlu,  bu ortaklıkla da dünya çapında oyuncu olma yolunda önemli bir adım attıklarını ve büyük oranda bir sermaye artışı gerçekleştirdiklerini kaydetti. Sermaye artışıyla birlikte de Ar-Ge ve pazarlama yatırımlarına hız verdiklerine işaret eden Masaracıoğlu, “Çalışan kadromuzda da önemli bir değişim sürecine girdik ve yönetim ve satış kanallarımızda yeniden yapılanma atağı başlattık. Gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla birlikte pazardaki liderliğimizi pekiştirecek teknolojik yeniliklere de hız vereceğiz” şeklinde konuştu.

Masaracıoğlu, Türkiye’de önemli bir potansiyele sahip olan araç takip sistemlerinin faydaları ile ilgili farkındalığı artırmayı ve kullanımı daha da yaygınlaştırmayı hedefleyerek, bu yıl başında ürün ve hizmet sunumlarını yeniden yapılandırdıklarını aktardı. “Sektörde bir ilke imza attık ve günde sadece 1 TL’ye araç takip hizmetini başlattık” diyen Masaracıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca, her şey dahil, taahhütsüz, süresiz ve koşulsuz garanti, kullandıkça daha az öde gibi uygulamaları tek bir kampanyada birleştirdik. Araç takip sisteminde bir ilk olan bu dört özellikle hizmetimizi sektörlere en iyi fiyatla sunmayı ve önümüzdeki beş yılda 500 bin aracın FiloTürk Araç Takip Sistemi’nden faydalanmasını hedefliyoruz.”

120 binin üzerinde aracı takip ediyor

Mobiliz firmasını data işlerini kendi bünyelerinde yapma isteğiyle 2004 yılında kurduklarını da hatırlatan Adil Masaracıoğlu, “Araç takip sektörünün parlayan ve gelecek vadeden bir sektör olduğunu gerek deneyimlerimiz gerekse de araştırmalarımız ortaya koyuyordu. Yakaladığımız hızlı büyüme ve şirketimizin bugün uluslararası yatırım fonlarının dikkatini çeken başarısı yanılmadığımızı ortaya koydu” dedi.

Şu anda 120 binin üzerinde aracı takip ettiklerini aktaran Masaracıoğlu, çalışan sayılarının ise 90’ı bulduğunu söyledi. 2004 yılında kaydettikleri 100 bin TL’lik ilk cirolarının da geçen yıl 25 milyon TL’ye ulaştığını dile getiren Masaracıoğlu, bu yıl 35 milyon lira ciro hedeflediklerini vurguladı. Masaracıoğlu, “Mobil takip sektörünün lideri konumundayız, pek çoğu kendi sektöründe lider 10 bini aşkın firmaya hizmet veriyoruz. Türkiye’de dinamik ve gelişmeye çok açık bir pazar var. Ülkemizde 16 milyonun üzerinde araç bulunuyor. Bunun yaklaşık 8 milyonunu ticari araçlar oluşturuyor. Küresel pazarlarda olduğu gibi Türkiye’de de son yıllarda yıldızı parlayan sektörlerin başında yer alan araç takip sektöründe önümüzdeki beş yıl içinde önemli bir atılım gerçekleşeceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
Uluslararası bir firmaya yaptırdıkları araştırmanın bu beklentilerini rakamsal olarak doğruladığını aktaran Masaracıoğlu, şu an Türkiye’de yaklaşık 400 bin aracın bu sistemlerden yararlanırken, 2018 de yaklaşık 2 milyon aracın takip edileceği ve araç takip sistemlerinin sağladığı yararlardan faydalanmayan firma kalmayacağı öngörüsünde bulundu.