Moody's Analytics Direktörü Sweet, Fed'in Eylül'de faiz artırması için Temmuz ve Ağustos istihdam rakamlarının güçlü gelmesi ve enflasyonun yüzde 2 hedefine biraz daha yaklaşması gerektiğini bildirdi.

yatirimyeri tarafından derlenen habere göre, Moody's Analytics Direktörü Ryan Sweet, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Eylül'de faiz artırması için her şeyin mükemmel şekilde ilerlemesi, bunun için Temmuz ve Ağustos istihdam rakamlarının güçlü gelmesi ve enflasyonun yüzde 2 hedefine biraz daha yaklaşması gerektiğini bildirdi.

ABD'de istihdam artışının mayısta son 6 yılın en düşük seviyesine gerileyerek hayal kırıklığı yaratması, Fed'in faiz artırımı için bir kez daha "bekle-gör" pozisyonuna geçmesine neden olmuştu. Buna karşın, cuma günü açıklanan haziran ayı tarımdışı istihdam verisinin 287 bin ile son 8 ayın en yüksek seviyesini kaydetmesi, Amerikan para politikasına yönelik belirsizliği artırdı.

Moody's Analytics Direktörü Ryan Sweet, ABD'de istihdam rakamlarının aydan aya farklılık göstermesinin alışılan bir durum olmasına karşın hazirandaki güçlü istihdam artışının mayısta geçici bir "anormallik" yaşandığını göstermesi bakımından önem taşıdığını kaydetti.

'EN YÜKSEK İHTİMAL ARALIK'

Haziran istihdam raporunun Fed'in normalleşme sürecini nasıl etkileyeceğini de değerlendiren Sweet, güçlü istihdam artışının Eylül'de faiz artırılmasını olası kılmasına karşın bunun düşük bir ihtimal olduğunu belirtti.

Sweet, "Fed'in Eylül'de faiz artırması için her şey mükemmel şekilde ilerlemeli. Bunun için Temmuz ve Ağustos istihdam rakamlarının da güçlü gelmesi ve enflasyonun yüzde 2 hedefine biraz daha yaklaşması lazım. Ayrıca, finansal piyasaların iş birliği önemli. İngiltere veya İtalya'da yaşananlar yüzünden ani bir sıkılaşma yaşanmaması gerekiyor." şeklinde konuştu.

Tüm bu kriterlerin aynı anda sağlanmasının çok mümkün görünmediğini vurgulayan Sweet, "Şu an en yüksek ihtimal faiz artırmak için Aralık toplantısına kadar beklemeleri" dedi.

'BU YIL FAİZ ARTIŞI İHTİMALİ YÜZDE 50'DEN AZ'

New Jersey merkezli yatırım şirketi Goldman Management Başkanı Steve Goldman da haziran ayında beklenenden iyi gelen tarım dışı istihdam verisinin Fed'in bu yıl içinde faiz artırması için yeterli olmadığını savundu.

Goldman, güçlü verinin sadece mayıs ayındaki zayıflığı dengelediğini belirtirken, "Haziran istihdam rakamı Fed'in faiz artırım olasılığını biraz yükseltse de, ben yıl sonuna kadar faiz artırılmasının uzak bir ihtimal olduğu kanısındayım" ifadesini kullandı.

Son 3 aydaki ortalama istihdam artışının zayıf olduğunu ifade eden Goldman, "Fed, bu yıl Aralık ayında olmak üzere tek bir faiz artışı yapabilir. Ancak bence bunun olasılığı yüzde 50'nin altında." dedi.