ABD finansının kalbi Wall Street'te yer alan 48 uzman, Fed'den yeni bir faiz hamlesinin ne zaman geleceğine ilişkin tahminlerini paylaştı.

Yatırım yeri tarafından derlenen habere göre, Amerika ve dünya finasının en önemli merkezi Wall Street'te çalışan uzmanlar nisan ayında daha güvercin bir Fed bekliyor. 

Wall Street'te yer alan 48 uzmanın yüzde yüzü Fed'in nisanda faizleri değiştirmeyeceğini belirtti. 

CNBC Fed Survey'in anketine katılan ekonomist, stratejist ve fon yöneticilerinden oluşan Wall Street uzmanlarının yüzde 94'ü Fed'in faizleri  artıracağını ve bunun da Ağustos'tan önce olmayacağını öngördü.  

Anketi değerlendiren Decision Economics'ten Baş Global Ekonomist Allen Sinai, 'Fed yüzde 2 olan fiyat istikrarı açıkça görünürde oluncaya kadar dikkatli olmalı" dedi. 

'Yellen FOMC'yi yumrukluyor'

Standard Chartered BAnk Ekonomisti Thomas Costerg ise, " Güvercin Yellen Fed Açık Piyasa Komitesi'ni (FOMC) yukardan yumruklamaya devam ediyor" yorumunu yaptı. 

Analistlerin hepsi Fed'in güvercin poltikalarını desteklemiyor. 

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Analytic'ten Baş Ekonomist Mark Zandi müşterilerine gönderdiği notta, "ABD ekonomisi hızla istihdam ve enflasyon hedefine yaklaşıyor. Ekonomik görünümdeki olası riskler ortadan kalkıyor. Fed ivedikle para politikasını normalleştirmeli. Aksi takdirde ekonominin ısınma riski var" diye yazdı.