Geçtiğimiz hafta FED, 27 Nisan tarihli FOMC toplantı tutanaklarını açıklamış ve ABD doları lehine hareketliliğe neden olmuştu.

yatirimyeri tarafından derlenen habere göre, özellikle ekonominin ikinci çeyrekte büyümede artışa yönelik sinyal üretmesi durumunda faiz artırımı için Haziran’ın masada olduğunu niteleyen cümle ile GOÜ para birimleri ile emtialar satış baskısı altında kalmıştı. Yeni haftaya başlarken bu etkinin devam ettiğini görmekteyiz. FED üyelerinin yapmış oldukları son değerlendirmelerin de yine geçtiğimiz Çarşamba açıklanan FOMC tutanakları ile aynı tonda olması da ABD dolarını güçlü tutan bir diğer unsur olarak söylenebilir.

Bugün gözler ilk olarak St Louis FED Başkanı Jamea Bullard’a çevrildi. Bullard, sıkı istihdam piyasasının enflasyon üzerinde yükseliş oluşturabileceğini belirtti. Enflasyonun beklenen faiz patikası hakkındaki görüşünü destekleyen önemli bir unsur olduğu hatırlatmasını yaptı. Yani Bullard, istihdamın güçlü seyrinin enflasyonu artırmasını beklediğini ve bu beklentinin oluşması ile birlikte FED’in faiz artırımına gidebileceğini söylemek istiyor. Şüphesiz şahin bir açıklama olarak algılanmalı. Aynı zamanda Bullard’ın FOMC’de oy hakkı bulunması da yaptığı konuşmaların önemini artırıyor.

Boston FED Başkanı Rosenberg ise hedeflerin yakalanmasına çok az bir zamanın kaldığını, ekonomik ve finansla göstergeler daha pozitif bir hale geldikçe daha sıkı para politikasını destekleyeceğini belirtti. ABD ekonomisinin tam istihdama yaklaştığını ve enflasyon hedefine ulaşılacağına daha güvenir hale geldiğini de sözlerine ekledi. Aynı zamanda 23 Haziran’da gerçekleştirilecek olan BREXİT referandumunun ciddi bir istikrarsızlığa neden olmadığı sürece FED’in politikasında değişim olmayacağını söylemesi de önemliydi. Rosenberg’de aynı Bullard gibi bu yıl için oy verme hakkına sahip bir üye. Dolayısıyla söyledikler önemli…

San Francisco FED Başkanı John Williams ise FED politikalarını siyaseten değerlendirdi. ABD Başkanlık seçimlerinin FED politikasını etkilemeyeceğini sadece FED’in kendi hedeflerine odakladığını söyledi. FED’in faiz artırımı konusunda sadece ekonomik verileri temel aldığını ve 15 Haziran ya da daha sonraki toplantıda faiz artırımına açık kapı bırakarak yaz aylarını işaret etti.

Açıklamalar görüldüğü gibi oldukça şahin. Yani geçtiğiz hafta tutanaklar ile bir hayli uyumlu. Bu sayede ABD doları güçlü konumunu sürdürüyor. Ons altın fiyatlarının 1250 seviyelerinin atını test etmesinin yanında ham petrol fiyatlarında da gerileme hareketleri gözleniyor.

USD/TRY bazında yurtiçi siyasi belirsizlik, TCMB beklentileri ve FED’in şahin tarafa geçmesi ile an itibari ile 2.9900 seviyesine yakın fiyatlamalar görülüyor. Yükselişin devamı açısından 3.00 direnci önemli. Aşılabilirse 3.07 seviyesinin konuşulmaya başlanacağını düşünüyoruz. Gerileme durumunda ise 2.9740 desteği ilk hedef. Kırılabilirse 23.9650 ve 2.9550 destekleri takip edilmeye başlanacaktır.