Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik, “DEDAŞ bölgesindeki, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerimizde tarımsal sulama elektrik bedellerine yönelik olarak DEDAŞ yetkilileriyle yapılan nihai görüşmeler sonucunda çiftçilere açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’in konuya ilişkin yaptığı açıklama şöyledir:

DEDAŞ bölgesindeki, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerimizde tarımsal sulama elektrik bedellerine yönelik olarak DEDAŞ yetkilileriyle yapılan nihai görüşmelerimizi çiftçilerimizle paylaşmak istiyorum.

Görüşmeler neticesinde;

  • 2013 yılında 100 dönüm pamuk eken çiftçilerimizin elektrik tüketim bedelleri, 2014 yılı tarımsal desteklemeden 9 bin TL olarak,
  • 2013 yılında 100 dönüm mısır eken çiftçilerimizin elektrik tüketim bedelleri, 2014 yılı tarımsal desteklemeden 7 bin lira olarak,
  • 2014 yılı buğday eken çiftçilerimizin elektrik tüketim bedelleri 2014 yılı tarımsal desteklemeden 2 bin lira olarak kesilecektir.

Çiftçilerimizin bu indirim imkânlarından yararlanmaları için bu ayın sonuna kadar (Haziran-2014) DEDAŞ’a başvurmaları gerekmektedir.

Bu süre içinde anlaşmaların yapılması halinde çiftçilerimizin elektrikleri kesinlikle kesilmeyecektir.

Aksi takdirde bu imkândan yararlanamayacaklar ve elektrik borçlarını ödemediklerinden dolayı elektrikleri kesilecektir.

Çiftçilerimizin üretim yaparken elektrik sorunu yaşamaması için sulama işlemlerini 24 saate yaymalarını ve gece sulamaya ağırlık vermelerini öneriyoruz.

2013 yılında kampanyaya katılan ve kampanya elektrik bedellerini ödeyen çiftçilerimizden 2014 yılı için herhangi bir kesinti yapılmayacaktır.

2015 yılında da aynı anlaşmanın geçerli olacağı konusunda da prensip kararımız vardır.

Ayrıca, cazibe sulaması yapanların çok su kullanarak verimi artırma değil, verim düşüklüğü ve çoraklaşmaya neden oldukları gerçeğini dikkate almalarını bir kez daha hatırlatmak isterim.

Bu imkanın Güneydoğu'daki tüm çiftçi kardeşlerime hayırlı olmasını dilerim.