Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, faizlerin uzun bir dönem için düşük kalacağını ve enflasyon oranlarının negatife döneceğini söyledi.

Yatırım yeri tarafından derlenen habere göre, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, faiz oranlarının uzun bir dönem için cari seviyede veya daha düşük olacağını ifade ederek daha fazla faiz indirimi için kapıyı açık bıraktı.

Draghi, ECB Yönetim Konseyi toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında ECB'nin fiyat gelişmelerini çok yakından izleyeceğini ve gerektiği takdirde parasal gevşemeyi artıracağını vurguladı.

Draghi, ECB'nin yetkisi dahilindeki tüm araçları kullanacağını vurguladı.

Draghi, faizlerin uzun bir dönem için cari veya daha düşük seviyelerde kalmasını beklediklerini söyledi.

Euro Bölgesi'nde genel finansal şartların iyileştiğine işaret eden Draghi, global belirsizliklerin ise sürdüğünü kaydetti. Draghi, "Uygun seviyede parasal genişlemenin devam ettirilmesi önemli. Yönetim Komseyi, önümüzdeki dönemde fiyat istikrarı için görünümü çok yakından izleyecek." dedi.

ECB, bugünkü toplantısında faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi. ECB, gösterge faiz oranını yüzde 0,00, mevduat oranını yüzde -0,40, marjinal faiz oranını yüzde 0,25 olarak korudu.

ECB, bir önceki toplantıda Nisan ayından itibaren uygulamaya başlayacağını açıkladığı 80 milyar euro varlık alım programını da yürürlüğe girmiş oldu.

Draghi, şirket tahvilleri alımlarının Haziran'da başlayacağını açıkladı.

"ENFLASYON ORANI NEGATİFE DÖNECEK"

Konuşmasında enflasyona değinen ECB Başkanı, çok düşük bir enflasyon oranının kalıcı hale gelmemesini sağlamak gerektiğine işaret etti.

Enflasyon oranını negatife döneceğini ve 2016 yılı sonuna doğru toparlanacağını söyleyen Draghi,"Enflasyonun 2017-18 döneminde daha da toparlanmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Ekonomik toparlanmanın devam etmesini beklediklerini söyleyen Draghi, "Politika tedbirleri iç talebi desteklemeli" diye konuştu.

ECB Başkanı mali duruşun hafif şekilde genişlemeci olduğuna dikkat çekti.

Euro Bölgesi toparlanmasının bilanço ayarlamaları ve düşük reform hızı nedeniyle azaldığına değinen Draghi, "Euro Bölgesi toparlanması için riskler aşağı yönlü olmaya devam ediyor. Bölge için riskler, global ekonomideki belirsizlikler ve jeopolitik risklerle ilişkili." şeklinde görüş belirtti.

Draghi sözlerini şöyle sürdürdü: "Eğer finansal olmayan bir şirket banka sahibi ise tahvilleri alım için uygun olacak. Alınacak tahviller için en uzun vade 30 yıl olacak. İhraç edilen tahvillerin yüzde 70'ine kadar kısmı alınacak. ECB her ay 80 milyar euro tutarında tahvil alımı yapacak. Helikopterden para dağıtma konusunu tartışmadık. Haziran 2014'ten bu yana alınan politika tedbirleri borçlanma şartlarını net şekilde iyileştirdi. Bizim hedefimiz enflasyonu yüzde 2 seviyesine getirmek, bu odak noktamızı kaybetmek konusunda çok dikkatli olmalıyız. Para politikasının rotası, diğer yargılardan ayrışmaya devam edecek. Eğer istenmeyen bir sıkılaşma olursa yönetim konseyi elindeki tüm enstrümanlar ile harekete geçmeye hazır."