Mali denetim firması Ernst & Young, euro bölgesi için karamsar büyüme tahminleri açıkladı. Yunanistan ise tarihinin en ağır ekonomik daralmasıyla karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Mali denetim firması Ernst & Young, euro bölgesinin kasvetli bir kış geçireceğini açıkladı.

Gelecek yılın ilk yarısı için 'yumuşak bir ekonomik durgunluk' tahmininde bulunan şirket, bu durumun yılın tamamında büyümenin yüzde 0.1 civarında gerçekleşmesine neden olacağını duyurdu.

Avrupa'nın en borçlu ülkesi Yunanistan ise tarihinin en kötü ekonomik durgunluğunu 2011'de yaşamış olacağını söyledi.

Yunan Başbakan Lucas Papadimos, ekonomik daralmanın tahmin edilen yüzde 5.5'tan çok daha yüksek olacağını söyledi.

Yunanistan ekonomisi Avrupa Birliği ve IMF'nin borçlarını çevirebilmek için sağladığı ilk kredileri aldığı 2010 yılında da yüzde 4.5 oranında küçülmüştü.

Geçen hafta Avrupa Birliği'nin 27 üyesinden 26'sı bütçe disiplinini sağlamayı amaçlayan yeni mali kurallar üzerinde anlaşmış, İngiltere anlaşmaya katılamayacağını açıklamıştı.

Ancak ekonomistler, bütçe anlaşmasının başka ülkelerin de yeni kurtarma kredileri talep etmekten kurtarmayacağı kaygısının bulunduğunu söylüyor.

Merkel: Mali birliğe gidiş hayati önemde

Öte yandan, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Euro bölgesi ülkelerinin ilerlemekte oldukları mali birlik doğrultusunun hayati önem taşıdığını belirtti.

Almanya Parlamentosu'nda konuşan Merkel, uzun sürecek ve sıkıntılı geçecek bu yolculuğun sonunda daha güçlü bir Avrupa'nın ortaya çıkacağını inandığını söyledi.

 

Merkel ayrıca, İngiltere'nin bu sürecin dışında kalmasından üzüntü duyduğunu belirtti. Ancak İngiltere'nin kilit bir AB ortağı olmaya devam edeceğini kaydetti.

Almanya Başbakanı'nın parlamentodaki konuşması, Euro'nun gün içinde dolar karşısında Ocak ayından bu yana en düşük değere inmesinin ardından geldi.

1 Euro, 1,30 doların ve 0,84 sterlinin altında işlem görürken son on bir ayın en düşük seviyesine gerilemiş oldu.

Berlin'den bildiren BBC muhabiri Stephen Evans, Merkel'in meclis konuşmasında verdiği bazı detayların finans piyasalarını yaşanmakta olan kriz karşısında sakinleştirebileceğini belirtti.

Evans ayrıca Merkel'in temel hedef olarak "Avrupa Birliği'nin çekirdeğinde daha sıkı bir bütünleşme"yi işaret ettiğine dikkat çekti.

Geçen hafta yapılan AB zirvesinde İngiltere, AB yapılarında Almanya ve Fransa'nın önerdiği şekilde değişiklikler yapılmasına karşı çıkmıştı.

Bu nedenle yeni bir AB anlaşması yapılması fikrinden vazgeçilmiş, euro bölgesi üyelerinin diğer üyelerle çok taraflı bir anlaşmaya varması kararlaştırılmıştı.

Ancak bu anlaşmanın başka ülkelerin de borç yükünü kaldıramaz duruma gelmesini önlemeye yetip yetmeyeceği belirsiz.

Masadaki öneriler AB üyelerinin birbirlerinin mali siyasetlerini denetlemesini, kriz halinde kullanılmak üzere IMF nezdinde 200 milyar euro tutarında bir ek kaynak havuzu oluşturulmasını öngörüyordu.