Euro Bölgesi Maliye Bakanlarının Yunanistan’a 130 milyar euro tutarındaki ek yardımı onaylamasının pariteler, emtialar ve vadeli borsalar üzerinde yarattığı hava nedeniyle İMKB’nin yeni güne 61.700 puan civarından başlangıç yapacağını tahmin ediyoruz.

Çin’in geçen hafta sonunda zorunlu karşılıkları 0,50 puan düşürerek piyasaya yaklaşık 60 milyar dolar ek likidite sağlamasının olumlu havasıyla güne pozitif yönde başlayan borsalar ilerleyen saatlerde Euro Bölgesi Maliye Bakanlarının Yunanistan’a 130 milyar euro tutarındaki ek yardımı görüşmesi öncesindeki olumlu beklentileri fiyatlandırarak yeni haftaya yükselişle başlangıç yaptı.

Global piyasalarda artan risk alma iştahından ve beklentiler dahilinde gelen haber akışından olumlu etkilenmeye devam eden İMKB-100 endeksi de yurtdışındaki bu pozitif havanın etkisiyle dünü %0,55 değer artışıyla tamamladı. Yeni güne uyandığımızda, beklentilere paralel fakat olumlu olarak adlandırabileceğimiz bir haber olan Yunanistan’a ek yardım konusunun Euro Bölgesi Maliye Bakanları tarafından onaylandığını gördük. Gerek AB Maliye Bakanlarının Yunanistan yardımını onaylaması gerekse IIF’in daha derin bir saç traşına gidilmesini ve saç traşının nominal %53,5’i aşmasını kabul etmesi euro / dolar paritesi, emtialar ve vadeli borsalara olumlu yönde yansıyor.

Bu kapsamda, €/$ paritesi 1,32’yi aşarken, ABD vadeli borsaları %0,4 civarında artıda bulunuyor. Yunanistan’a ek yardımın beklenen bir gelişme olması, “gerçekleşmelerin satıldığı”, “beklentilerin ise satın alındığı” borsalarda bugün ilk etapta pozitif etki yaratacak olsa da, ilerleyen günlerde bu durum kar satışlarına neden olabilir. Bu nedenle, sadece bu gelişmeyi göz önünde bulundurarak yeni pozisyon açmayı düşünen yatırımcıların beklemede ve izlemede kalmasının daha iyi olacağını düşünüyoruz.

Bugünün önemli diğer bir gündem maddesi ise, TCMB’nin faiz kararı olacak. Bankanın faizleri değiştirmesini beklemiyor olmamızın yanı sıra son gelişmeler çerçevesinde görüşünü biraz daha olumluya çevireceğini tahmin ediyor, bunun da piyasalardaki pozitif havayı destekleyeceğini düşünüyoruz.

Destekler: 61.000 - 60.000 – 59.300
Dirençler: 62.000 – 64.500

Bugünkü Hisse Tavsiyelerimiz: AKGRT, THYAO