Fitch’in Fransa’nın kredi notu görünümünü negatife çevirmesi, Kuzey Kore lideri Kim Jon İl’in ölümü ve Belçika’nın notunun iki kademe düşürülmesine bağlı olarak IMKB-100 endeksinin bugüne 51.450 (-216 puan) civarından başlayacağını tahmin ediyoruz.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının AB anlaşmasından kapsamlı tedbirler çıkmadığını söyleyerek AB üyesi 15 ülkenin kredi notunun üç ay içinde düşürülebileceği yönünde açıklamada bulunması, Almanya Başbakanı Merkel’in kurtarma fonunun büyüklüğünün 500 milyar Euro ile sınırlı tutulacağını söylemesi, FED’in büyüme - istihdamı artırmaya yönelik yeni bir adım atmaması, Avrupa Merkez Bankası’nın daha fazla tahvil alımı yapmaya niyetinin olmadığına yönelik Banka’nın Alman üyesinden gelen açıklamalar, Almanya Başbakanı Merkel’in toparlanmanın daha uzun vadede olacağına yönelik moral bozan açıklamaları, yetersiz önlemlerin ve negatif açıklamaların tahvil faizlerini yükseltmesi, Fransa’nın kredi notunun düşürüleceği endişesi, bu sorunların emtia fiyatlarına getirdiği düşüşler, euro/dolar paritesinin 1.30 kritik eşiğini aşağı yönde kırması, geçen haftayı borsaların %5’e ulaşan seviyede ekside tamamlamasına neden oldu.

Yeni haftaya başlarken, Fitch’in Fransa’nın kredi notu görünümünü negatife düşürerek not indirimini %50 olarak belirlemesi, Kuzey Kore lideri Kim Jon İl’in ölümünün bölge ülkelerinde ulusal güvenlik seviyesinin arttırılmasına ve borsalara satış baskısı şeklinde yansımasına neden olduğunu görmekteyiz. Bugün içerisinde önemli bir veri akışının bulunmaması sebebiyle bu haber akışının ABD ve Avrupa borsalarında negatif yönde etki edeceğini düşünerek satış baskının IMKB’de de hissedileceğini tahmin ediyoruz. Bu kapsamda, gün içi pozisyonlar 51.000 aşağı yönde kırılmadığı sürece korunmalıdır. Trendin aşağı olması sebebiyle halen yeni pozisyon açılmasını tavsiye etmiyoruz.
 
Destekler: 51.500 - 51.000 – 50.500
Dirençler: 52.900 – 53.400 -54.000

Bugünkü Hisse Tavsiyelerimiz: AKSA, TRGYO