SPK Başkanı Ertaş Makedonya Menkul Kıymetler Komisyonu yetkilileriyle görüştü.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, Makedonya ziyareti kapsamında, başkent Üsküp'teki Makedonya Menkul Kıymetler Komisyonu yetkilileriyle bir araya geldi.

Ertaş, heyetler arası görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki iyi ilişkilere değinerek, Makedon yatırımcıları Türkiye'ye yatırım yapmaya davet etti.

Makedonya'da Türk yatırımlarının sayısının yükseldiğini belirten Ertaş, "Makedonya'daki yatırımcıları da Türkiye'de yatırım yapmaya ve SPK'yı kullanmaya davet ediyoruz. İki ülke arasındaki ilişkileri sermaye piyasaları alanında da geliştirmek istiyoruz. Dolayısıyla bugün Makedon yatırımcıların ve şirketlerin Türkiye'de karşılaşabileceği muhtemel problemlere ilişkin neler yapabileceğimizi konuştuk" diye konuştu.

Ertaş, Türk iş adamlarına Makedonya'daki yatırım olanaklarını tanıtacaklarını da sözlerine ekledi.

Makedonya Menkul Kıymetler Komisyonu Başkanı Elizabeta Çingarovska ise SPK temsilcilerini ilk kez ağırlama fırsatı bulduklarını söyledi.

Bugün yapılan görüşmelerin gelecekte artacak iş birliğinin ilk adımı olmasını umduğunu ifade eden Çingarovska, SPK'nın tecrübelerinden faydalanmak istediklerini kaydetti.

SPK heyeti, bugün başlayan Makedonya ziyareti kapsamında Halkbank Makedonya, Makedonya Menkul Kıymetler Komisyonu ve Makedonya Borsası'nı ziyaret etti.

SPK heyeti, yarın ticaret odaları yetkilileriyle bir araya gelecek.