Mercedes’e göre C63 AMG şimdiye kadar üretilmiş en popüler AMG modeli.

Bu bilgi ülkemiz için geçerli olmasa da Mercedes C sınıfına ülkemizde gösterilen ilgi yoğun. Mercedes, yenilenen C sınıfının AMG versiyonlarını hem stationwagon hem de sedan kasaya uyarladı. Otomobil daha güçlü olmakla birlikte daha az yakıt tüketiyor ve daha hızlı, ve şimdiye kadar üretilen en hızlı C serisi.

Mercedes son zamanlarda bir çok otomobil üreticisinin yaptığı gibi performanslı modellerinde hacim küçülterek turbo kullanımı yoluna gitmiş. Yeni C 63 AMG 3.982 cc’lik V8 ve çift turboya sahip. Mercedes’e göre bu motor bir önceki 6.3 litrelik motordan daha güçlü, kompakt, hafif ve %32 oranında daha etkin. Hatta Mercedes yakıt verimliliğinde ve performansta dünyadaki 8 silindirli motorlar arasında yeni C63 AMG’nin birinci olduğunu iddia ediyor.  M177 kodlu bu yeni motor,  Mercedes’in Porche’ye rakip olarak ürettiği M178 motor kodlu Mercedes AMG-GT’nin motoru ile neredeyse aynı.   

Yeni motor standart C63 AMG’de 476 bg ve 650 tork üretiyor. Bununla birlikte müşterilere 510 bg ve 700 tork üreten motor seçeneği de sunulacak. Bu daha performanslı modelin 0-100 hızlanması 4.0 saniye, stationwagon modelinde ise 4.1 saniye. Standart motorlu versiyonlar ise sırasıyla 4.1 ve 4.2 saniyede 100 km/s hıza ulaşıyorlar. Tüm modeller 250 km/s ile sınırlı.

Motorla birlikte şanzıman da güncellenmiş, AMG speedshift MCT-7 ileri vitesli şanzıman daha hızlı vites atabiliyor.    

Otomobil Paris otomobil fuarında görücüye çıkacak ve 2015 yılından itibaren satışa sunulacak.