ASELSAN, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kullanılmak üzere bomba imha robotu üretecek.

ASELSAN, Kamuoyu Aydınlatma Platformu KAP'a yaptığı açıklamada, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile 20 milyon dolarlık bomba imha robotu Projesi sözleşmesi imzaladığını duyurdu. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kullanılacak robotların teslimatı, 2017-2018 yıllarında gerçekleşecek. Bugün yayınlanan haberlere göre, Emniyet Genel Müdürlüğü 100 adet bomba imha robotu satın almayı planlıyor.

ASELSAN, KAP'a yaptığı açıklamada: "Şirketimiz ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında 19/10/2015 tarihinde toplam bedeli 20.127.294,- ABD Doları olan Bomba İmha Robotu Projesi sözleşmesi imzalanmıştır." dedi.


 
ASELSAN'ın şu anda envanterinde bulunan bomba imha robotu KAPLAN İnsansız Kara Aracı (İKA) Ailesi; yüksek hareket kabiliyetine sahip dayanıklı bir araç platformu üzerine göreve özel değişik Faydalı Yüklerin kolaylıkla entegre edilebildiği, ayarlanabilir otonomi seviyelerine sahip, modüler Kontrol Konsolu ile uzaktan komuta edilebilen son teknoloji ile donatılmış yeni nesil bir ürün ailesidir. Kaplan Ailesi’nin uluslararası birlikte çalışabilirlik standartlarına uygun esnek mimarisi sayesinde, araçlara yeni görev senaryoları ve faydalı yükler kolaylıkla entegre edilebilmektedir.


 
KAPLAN İKA’lar uzaktan kullanımdan tam otonom kullanıma kadar kontrol seçenekleri sunan gelişmiş, ağ tabanlı bir kontrol konsol ile komuta edilmektedirler. Kontrol Konsolu arayüzleri kullanıcıya zor durumlarda destek vererek iş yükünü hafifletecek ve durum farkındalığını artıracak şekilde tasarlanmışlardır.
 
Bu yeni nesil araçların donanımı güvenilir, denenmiş, askeri standartlarda ürünlerden seçilmiş olup, tüm sistem kapsamlı çevre şartları testlerinden geçirilerek zorlayıcı şartlar için kullanıma hazır hale getirilmiştir.


 
KAPLAN, modüler yapısı sayesinde görev gereksinimlerine göre farklı faydalı yükler ile kolaylıkla donatılarak, keşif gözetleme, toprağa gömülü mayın veya uzaktan komutalı patlayıcıları tespit ve imha etme, elektronik harp gibi birçok görevde kullanılabilmektedir.​