Enerji Bakanı Albayrak “Elektrik dağıtım şirketlerine tüketici memnuniyeti karnesi verilecek. Kaliteyi yükseltmek için yapılacak yatırımlar denetlenecek” dedi.

yatirimyeri tarafından derlenen habere göre, 40 milyona yaklaşan elektrik abonesine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’tan müjdeli haber geldi. Bakan Albayrak’a direkt bağlı olarak oluşturulan ekip dağıtım şirketlerinin performansını birinci elden denetleyecek. Elektrik dağıtım şirketlerine tüketici memnuniyeti karnesi verilecek. Elektrik Dağıtım Hizmetleri (ELDER) 9. Sektör Toplantısı’nda konuşan Bakan Albayrak, tüketici odaklı müşteri hizmetlerinin daha etkin hale getirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, her yıl yaptırılacak anketlerle makul sorunların çözümü ile makul vatandaş taleplerinin karşılanıp karşılanmadığının çok sıkı takip edileceğini söyledi. Albayrak, 1 Ocak 2016 tarihinin milat olacağını söyledi. Tüketimin daha kaliteli ve kesintisiz elektrik kullanmasının temel esas olduğunu dile getiren Albayrak “Mart ayında elektrik dağıtım hizmetleri memnuniyet anketi yapıldı. Şirketler, müşteri memnuniyetini etkileyen en önemli hususlar olan, tedarik sürekliliği, hizmet kalitesi, teknik kalite ve bu kriterlerin sonuçları bağlamında gerekli yatırımların ve işletme faaliyetlerinin yapılıp yapılmadığı hususunda farklı ekipler ve farklı zamanlarda planlı/plansız, haber edilerek veya haber edilmeksizin denetlenecek” dedi.

KALİTEDE AB SEVİYESİ

Berat Albayrak, tüketici odaklı müşteri hizmetleri yönetiminin daha etkin hale getirilmesinin önemli olduğunu belirterek “Enerjinin kalitesi ve güvenilebilirliği hususunda SAİDİ (arıza sayısı) ve SAİFİ (arıza süresi) gibi parametrelerinin objektif olarak belirlenmesi ve AB uygulamaları seviyelerine getirilmesi, 30 saniye içinde yanıtlanan çağrıların yüzdesinin artırılarak, çağrı merkezi performansının artırılması, akıllı şebeke uygulamalarına başlanması, uzman ve kalifiye personel eksiğinin giderilmesi ve çalışan memnuniyetinin sağlanması, müşteri memnuniyeti standartlarında AB ülkeleri seviyesi yakalanmalı” dedi. Enerji Bakanı Albayrak, elektrik dağıtım şirketlerinin eşit taraflar arasında ayırım yapmadan faaliyetlerini sürdürmeleri ve harcanan her bir kuruşun şeffaflığının sağlanması ile hesap verilebilirliği kendilerinin varlık sebebi olarak bilmelerinin önemli olduğunu söyledi.

ÖLÇÜM TALEP HAKKI

Albayrak, ölçüm işlemine ilişkin şunları söyledi: “Bu ölçüm işlemi, hem ilgili yerde teknik kalite sorunu tespit edilmesi durumunda gerekli iyileştirmenin yapılması hem de dağıtım şirketinin bu kapsamda sunduğu hizmet kalitesini bölge geneli için ölçerek bir kalite göstergesi elde edilmesi ve ödül-ceza mekanizmasına bir girdi sağlanması amacını taşımaktadır. Diğer taraftan kalite sorunu yaşayan kullanıcıların teknik kaliteye ilişkin şikâyetlerinin değerlendirilebilmesi amacıyla, kullanıcıların dağıtım şirketinden ölçüm talep etme hakkı bulunuyor.”

101 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Enerji Bakanı Berat Albayrak, elektrik dağıtımın mali olarak ülke ekonomisi içinde önemli büyüklüklere sahip olduğunu belirterek, “2010-2015 yılları arası yaklaşık 13 milyar TL yatırım, 27 milyar işletme bütçesi, 2015-2020 yılları arası yaklaşık 18 milyar TL yatırım, 43 milyar işletme bütçesi, olmak üzere 10 yıl içinde ülkemiz toplamda 101 milyar TL’lik bir tutarı sadece elektrik dağıtım sektörüne harcamış olacak” dedi. Bakan Albayrak, son 14 yıl içinde Türkiye’nin hem ekonomik hem de altyapı olarak önemli aşamalar kat ettiğini belirterek, “Özellikle enerjide son 14 yıl içinde yaklaşık 32.000 MW olan kurulu gücümüz neredeyse yüzde 132 artarak 74.000 MW’ı geçti. 2002 yılında 132 milyar kWh olan tüketimimiz 2015 yılı itibariyle 264 milyar kWh’e ulaşmıştır. Yine bu son 14 yıl içinde yenilenebilir kaynaklarımıza ait 64 MW olan (hidrolik hariç) kurulu gücümüz 2016 yılı ilk çeyrek itibariyle 5.870 MW seviyesine ulaştı. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılı hedeflerimiz kapsamında bu büyüklüklerin yaklaşık 2 katına çıkması öngörülüyor” dedi.

TÜRKİYE ELEKTRİK DAĞITIM SEKTÖRÜ

- 36 milyon abone

- Dünyanın 5., Avrupa’nın 2. büyük şebekesi

- 15 milyon direk

- 1.3 milyon km hat

- 400 bin trafo

- 4.000 MW kurulu güç

- 264 milyar kWh elektrik

İŞ KAZALARINA TEDBİR RİCASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, toplantıda yaptığı konuşmada iş güvenliği konusuna dikkat çekti. Soylu “Kalbimi sıkıştıran beni üzen en temel mesaj bir iş kazası. Sizden istirhamımız şudur. Elbette büyümeliyiz. Bütün şartları kucaklamalıyız. Bütün bunları yaparken iş sağlığı ve güvenliği konusu birincil tedbir alınması gereken konudur. Alacağımız tedbirlerle Türkiye’de özellikle büyümenin insaniliği konusunda adımlar atabilmeliyiz” dedi. Konuşmasında hayalinin bir evin ya da fabrikanın 2-3 yıllık elektriğini karşılayacak cihazlar olduğunu aktaran Soylu “Tamamen bunu kendi icadıyla ortaya koyacak bir anlayışın dünyayla buluşmasıdır. Bunu yapan dünyanın efendisi olur. Dünyanın en küçük ülkesi bile üretse dünyanın efendisi olur” dedi.

MİNNET DEĞİL HİZMET ZAMANI

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, tüketicinin memnuniyetinin öncelikleri olduğunu belirterek “Elektrik sektöründe patron tüketici oldu. Tüm maliyetleri tüketiciler finansa ediyor. Vatandaşların ihtiyaç duyduğu hizmeti sunmamız gerekiyor. Dağıtım şirketleri tarifeyi hak etmek için tüketicinin hakkını koruması gerekir. Yatırım için gerekli tarifeleri verdik ve onayladık bundan sonra minnet değil hizmet zamanı” dedi. Tüketiciye sunulan hizmetin kalitesinde beklenilen seviyenin uzağında olunduğuna dikkat çeken Yılmaz, şunları söyledi: “Dağıtım şirketlerine ulaşıp şikayetine çözüm bulamayanların şikayetleri geliyor. Dağıtım şirketlerinin kurumsal kapasiteleri artırılmalı. Vatandaşlarımıza olumsuz yansıyan her türlü eylemin karşısında olacağız. Bilgilendirme, denetim gibi her türlü çalışmayı yapacağız. Tüm dağıtım şirketlerinden gerekli hassasiyeti bekliyoruz.”