Norveçli enerji şirketi, Trakya'da faaliyetlerini sürdüren Kanada şirketi Valeura ile iş birliği anlaşması yaptı.

yatirimyeri tarafından derlenen habere göre, Norveçli enerji şirketi Statoil, Türkiye'de doğalgaz  arama ve üretim faaliyetlerinde bulunmak için Kanadalı şirket Valeura ile iki keşif lisansı için bağlayıcı anlaşma yaptı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, gaz arama çalışmalarını yoğun olarak Tekirdağ Banarlı'da sürdüren Valeura ile anlaştı.

Statoil, Kanadalı şirketin sahip olduğu Banarlı lisanslarında yüzde 50  hisseye sahip olurken, kalan pay Toronto Borsası'nda işlem gören Valeura'da olacak.

Varılan anlaşmada, Trakya'da doğalgaz arama çalışmalarının  hızlandırılması ve bölgedeki kuyulardan birinde bu yılın sonu veya 2017'nin  başında gaz çıkarılması planlandı.

İki şirketin arama çalışmaları, bölgenin derinliklerinde kalan gaz  potansiyelini ölçecek. Keşif yaklaşık 540 kilometrekarelik alanı kapsıyor.

Açıklamada, Türkiye'nin kuzeybatısında çalışmalara başlamanın,  Statoil'in arama stratejisi kapsamında olduğunu vurgulayan şirketin arama  faaliyetlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Erling Vagnes'in "Bölgedeki potansiyel  konusunda iyimseriz." ifadelerine de yer verildi.

Kanadalı şirket Valeura, yaklaşık 4 yıldır Türkiye'de petrol ve doğalgaz arıyor. Şirket bu yılın başında Banarlı lisansına bağlı Batı Gürgen-1  sahasında doğalgaz bulduğunu ve deneme sürecinde günlük 100 bin metreküp  kapasitesine ulaşıldığını belirtmişti.

Valeura, 2015'te Trakya’da üç ayrı kuyuda gaz bulmuş ve üretime  başlamıştı. Kanadalı şirket Trakya'da toplam 14 üretim ve arama lisansına sahip  bulunuyor. Bunların yanı sıra şirketin Gaziantep'te de petrol arama lisansı  bulunuyor.