Dolar/TL dünkü 3.7440 seviyesindeki zirvenin ardından 3.70 üzerinde kazancını koruyor

Dolardaki küresel değer kazancı ve devam eden lokal endişelerle dolar/TL güne 3.65 ile zirveden başladıktan sonra 3.7440 seviyesinde tarihi zirve oluşturdu. Yeni günde dolar/TL 3.7230 seviyesi ile 3.7078 aralığında seyretti Şu dakikalarda ise yüzde 0.25 kazançla 3.7196 seviyesinde...

Genel çerçevede kuru baskılayan lokal unsurlar arasında TCMB'nin siyasi endişelerle TL'nin sert değer kayıplarına karşın faiz adımlarını kullanmaktan çekinebileceği endişesi, faiz adımlarının kullanılması halinde siyasilerle yaşanabilecek gerilim ihtimali, Türkiye'ye tek yatırım yapılabilir notu veren Fitch'in 27 Ocak'taki değerlendirme tarihinin yaklaşması ile siyasi ve jeopolitik gelişmeler öne çıkıyor. Yatırımcıların siyasi endişeler arasında gösterdiği ve ana senaryo olmasa da erken seçim riskini de içeren anayasa değişikliğine ilişkin teklifin görüşmeleri başladı. Teklifin TBMM'de kabulü durumunda anayasal gereklilik olan 60 günün geçmesinin ardından Nisan ayında referandum düzenlenecek.

Ancak TL'deki değer kaybının tek nedeni küresel gelişmeler olmadı. TL geçen hafta olduğu gibi bugün de gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden oldu. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde bugün yüzde 0.6 değer kazancı ile yüzde 0.7 arasında değer kaybı yaşanırken TL'deki değer kaybı yüzde 2.5'e yaklaştı. TL'de yılbaşından beri değer kaybı yüzde 5'e yaklaştı.

Küresel piyasalarda dolar geçtiğimiz hafta FED'in 2017 için daha fazla faiz artışı ihtimalini güçlendirmesiyle beraber değer kazanarak 14 yılın zirvesinin hemen altında işlem gördü.