Dolar/TL FED sonrası yönünü aşağı çevirdikten sonra tekrar alıma yöneldi ve yeni rekorunu kırdı.

ABD doları, yatırımcıların Trump'ın başkan seçilmesinden sonra başlayan iki aylık hızlı yükselişin ardından kâr satışlarına geçmeleriyle beraber 14 yılın zirvesini gördüğü yükselişine son vererek gerilemeye devam etti.

Dolar, Trump'ın vergileri indireceği, mali harcamaları artıracağı ve koruyucu ticari politikalara yönelik söylemleri üzerine bunların enflasyonda artışa yol açacağı beklentileriyle yükselişler yaşamıştı.

Doların diğer altı önemli para birimi karşısındaki hareketlerini izleyen dolar endeksi DXY, 14 yılın zirvesi olan 103.82'den gerilemeye devam ederek 101.71 seviyesine geriledikten sonra hafif alıma yöneldi.

Dolar/TL kuru dün gün boyu, bu hafta yaşadığı tarihi zirvesi olan 3.6044 seviyesinden sınırlı geri çekilmeler ile 3.57-3.59 bandında işlem gördü ve kapanışını 3.5724 TL'den yaptı. Yeni günde ise FED tutanakları sonrası dolardaki gevşeme ile 3.5561 seviyesine kadar gevşedikten sonra sert alımlarla 3.6403 TL ile yeni rekor kırdı. Kur şu dakikalarda yüzde 1.24 artışla 3.6168 seviyesinde... Euro/TL ise 3.8257 seviyesini görmesinin ardından yüzde 1.39 kazançla 3.79 seviyesinde...

FED'in 13-14 Aralık 2016 tarihinde düzenlenen toplantısına ilişkin tutanaklar yayımlandı. Tutanaklar, Donald Trump'ın vergi indirimi, alt yapı yatırımları ve piyasa düzenlemelerini gevşetme vaatleri karşısında Fed'in görüşlerinde değişiklik olduğunu gösteriyor. 17 üyenin katıldığı toplantı tutanaklarında "Katılımcıların yarıya yakınının tahminleri daha genişlemeci bir maliye politikası varsayımını içeriyor.
Tamamına yakını ise ekonomik büyüme için tahminlerinde yukarı yönlü risklerin "arttığını vurguladı" denildi.