ABD ekonomisindeki olumlu gelişmelerin etkisiyle hisse senetleri, ABD endeks vadelileri ve emtia yükseldi; yen geri çekildi

Son verilerin dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin güçlendiğinin sinyalini vermesiyle hisse senetleri, ABD endeks vadelileri ve emtia artış kaydetti; yen ise güvenli varlık talebindeki azalmanın etkisiyle değer kaybetti.

Mart teslimatlı S&P vadeli kontratları yüzde 0.6 kazanç sağlarken, Stoxx Europe 600 Endeksi de yüzde 0.1 yükseldi. Yen, 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kaybederken, Hint rupisi, Hindistan Merkez Bankası'nın spekülasyonlara karşı aldığı önlemlerin ardından yüzde 1.5 güçlendi. Emtiadaki yükselişe ise bakır öncülük etti.

ABD'de dün ilk işsizlik başvurularının beklenmedik şekilde 3 yılın en düşük seviyesine geriledi ve Fed'in New York ve Philadelphia bölgelerindeki imalat endekslerinin beklentileri aştı. Singapur'da ihracat büyümesi beklentilerin üzerinde gelirken, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings de Endonezya'nın kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltti. 

ABD'de bugün açıklanacak olan TÜFE rakamlarının Kasım ayında çok büyük değişikliğe işaret etmemesi bekleniyor. 

Özellikle Avrupa'daki hisse senedi piyasaları olmak üzere, tüm hisse senedi piyasalarındaki aşağı yönlü risklerin şu an için düşük olduğunu söyleyen Credit Suisse Asset Management'ın kıdemli danışmanlarından Bob Parker, "hala daha Çin'in 2012'de yüzde 8'in üzerinde bir büyümeyi koruyabileceği noktadayız" dedi.