60 bin metrekarelik üretim kapasitesiyle Avrupa’nın en iddialı granit ve mermer üretim tesislerinden biri haline gelen Derya Granit’in yeni yatırımı, fabrikanın güneş enerjisiyle üretim yapmasını sağlamak olacak. Firma, taş sektörüne inovatif yatırım yapan dev isimler arasında yer alıyor.

Bir kamyon Afyon mermeriyle 1994’te temelleri atılan Derya Granit, 21 yılı aşkın sektör tecrübesiyle granit ve mermer sektöründe büyümeyi sürdürüyor. Burdur Bucak OSB’de faaliyet gösteren ve 24 bin metrekareye çıkan üretim alanıyla, Avrupa’nın en büyük granit fabrikası haline gelen Derya Mermer Granit, üretimde devamlılığı sağlamak adına 24 saat arı gibi çalışıyor. Yatırımlarına yeni dönemde de devam edecek firma, sağlayacağı istihdamla konuşulmakta olduğu gibi, sahibi olduğu 60 bin metrekarelik üretim kapasitesiyle de iddiasını koruyor. Derya Granit Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Derya, uluslararası marka olma yolunda çalışmalarını ilerlettiklerini belirtti. Taş sektöründe Ar-Ge’ye geniş bütçe ayıran kuruluş, yeni yatırım olarak fabrikanın güneş enerjisiyle üretim yapmasını sağlayacak.

Avrupa’nın en büyük tesisi

Derya Granit & Mermer’in üretim serüveni nasıl başladı?
Derya Granit’e 1994 senesinde Alibeyköy’de 2 kardeş olarak başladık. Memet Derya ile birlikte. 2004 yılında satışların azalmasıyla granite döndük. 2004 yılından sonra fabrikanın temellerini atmaya başladık. 3 sene inşaatımız sürdü. 2’nci etabımızı da bitirdik. Makine parkurumuzla beraber şu an Avrupa’nın en büyük tesisi haline geldik kendi alanımızda. Şu anki alanımız 24 bin metrekare yaklaşık 10 bin metrekare kare kapalı alanımız var. 16 tane este makinemiz var. 24 saat çalışıyoruz. Aylık 60 bin metrekarelik üretim kapasitesine sahibiz. Son makinelerle birlikte. Fabrikamız içerisinde butik bir otel yaptık. Gelen insanların rahatı için konforu da düşündük.

Latinlerin gözdesi

2015 ve sonrası için yeni hedef ve yatırımlarınız nelerdir?
Bu sene sonu itibariyle taş grubumuzda biraz daha üst seviyeye çıkmaya başlıyoruz. İspanya’dan çok yüklü bir gemi geldi. Bunun yanında İtalya’dan Sardunya Adası’ndan hammadde alıyoruz. Dünyanın en büyük İtalya, Portekiz, İspanya alıcısı durumundayız. Tedarikçi yönümüz de mevcut. Taş sektöründe Ar-Ge’ye ayırdığımız geniş bütçeli payla,  yeni yatırımımızı fabrikanın güneş enerjisiyle üretim yapmasını sağlamak olarak belirledik

Testereli makinesi Avrupa’ya örnek oldu

Ar-Ge çalışmalarınızdan söz edebilir misiniz?
1,5 yıllık Ar-Ge çalışmasından sonra çok değişik Avrupa’nın şu an kullanmadığı 20, 30 testereli makineler yaptık. Takabileceğimiz sistem yaptık. Şu an 73 cm’e kadar kesebiliyoruz. Avrupa’da bizden sonra bizden görerek yapmaya çalıştıkları ama başaramadıkları sistemi  hala deniyorlar. Biz bunu başardık. Yaklaşık 9 aydır ciddi metrajlarda granit keserek cilalıyoruz. Piyasanın istediği ölçü. Bir diğer yatırımımız ise, soket fabrikamızı kendi fabrikamız içerisinde kurduk. Yaklaşık 1 aydır soketlerimizi kendimiz üretiyoruz, balansını kendimiz alıyoruz. Bu işi başarıyla yaptık.