Çin hisse senetleri, halka arzların devam edeceğinin açıklanmasının ardından aracı kurumlarla
yükseldi.
 
Çin hisse senetleri, hükümetin ilk halka arzları yılsonuna kadar devam ettirme planının aracı kurum ve bankaları desteklemesiyle, 11 haftanın zirvesine yükseldi. Tahvilleri düştü.Şanghay Bileşik Endeksi, saat 13:04’te yüzde 1.8 yükselerek, 20 Ağustos’tan beri en yüksek seviye olan 3,654.95 puana ulaştı. Finansal şirketler göstergesi, China Citic Bank Corp. ve Western Securities Co.’nun yüzde 5’in üzerinde değer kazanmasıyla, yüzde 2.4 arttı. Cuma günü, sermaye piyasası regülâtörleri tarafından açıklanan plana göre, yeni hisse senedi almak için başvuru yaparken, depozito yatırmak zorunda değiller. Ekim 2025 vadeli hazine tahvil faizinin faizi iki yıldan bu yana en büyük sıçramayı gerçekleştirerek, 13.5 baz puan artarak yüzde 3.27 seviyesine yükseldi.
 
Çin’in yeni hisse senedi satışlarını beş ay durdurduktan sonra tekrar serbest bırakma planı otoritelerin, Şanghay Bileşik Endeksi’nin geçen hafta boğa piyasasına girmesinden sonra, hisse senedi piyasasının kendi ayakları üzerinde durabileceğine ilişkin güvenini işaret ediyor. Bu hamle aynı zamanda Çin şirketlerinin, borçluluk düzeylerini azaltmaya çalışırken, önemli bir finansman kaynağına ulaşmalarına yardım edecek.
 
Şanghay’da Jingxi Investment Co.’dan Wang Zeng, “Piyasanın gücü göz önünde bulundurulduğunda, regülatörler piyasanın stok arzındaki bir artışı atlatabileceğini düşünüyor. Piyasa, halka arzların iyi firmaları çekebileceğinden dolayı, bunu olumlu haber olarak yorumluyor. Yükseliş, muhtemelen devam edecektir” dedi. Zeng, yakın zamanda portföyündeki hisse senedi ağırlığını yüzde 70-80 aralığına yükseltmişti.