Cansa Tarım, bu yıl gerçekleştirdiği toplam 2.5 milyon TL’lik yatırımla 19 bin metrekare olan kapalı üretim alanını 24 bin metrekareye çıkardı.

Gübre serpme, pnömatik hassas ekim, arıza ekim makineleri gibi 14 farklı kalemde tarım makineleri üretimi gerçekleştiren Cansa Tarım, bu yıl gerçekleştirdiği toplam 2.5 milyon TL’lik yatırımla 19 bin metrekare olan kapalı üretim alanını 24 bin metrekareye çıkardı. Bu yatırımla üretimini yüzde 15 artıran firma, 2014 yılında yapmayı planladığı makine yatırımlarıyla ise üretimlerini yüzde 10 artırmayı hedefliyor.

14 farklı kalemde tarım makineleri üretimi gerçekleştirdiklerini ve bu ürünlerin de kendi aralarında çeşitlere ayrıldığını belirten Cansa Tarım Makineleri Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Can, toplamda 60 ila 70 çeşitlik ürün gamına sahip olduklarını söyledi. Yıllık üretim kapasitelerinin ise yaklaşık 6 bin 500 adet makine olduğuna işaret eden Can, yatırımlarına sürekli devam ettiklerini bildirdi. Bu yıl içinde toplam 2.5 milyon TL’lik yatırım yaparak, 19 bin metrekare olan kapalı üretim alanlarını 24 bin metrekareye çıkardıklarını aktaran Can, teknolojiyi sürekli takip ettiklerini ve yakın zamanda bir lazer kesim makinesini daha bünyelerine kattıklarını vurguladı. Aynı zamanda ürünlerine talep çok olduğu için üretimlerini de artırdıklarını ileten Can, “Üretimimizde yüzde 15’lik bir artış oldu. Önümüzdeki dönemde bir kaynak robotunu bünyemize katacağız. Fırın boyamız yetmiyor, onu büyüteceğiz. 2014 yılında yapacağımız bu yatırımlarla da üretimimizi yüzde 10 artırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

CNC lazer kesim, CNC plazma kesim, CNC torna makineleri ile tam teşekküllü makine parkına sahip olduklarını kaydeden Can, “Ürünlerimizin tamamı Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi deney raporlu olup bir yıl garantilidir. Firmamız, CE ve TSE yeterlilik belgelidir. İmal ettiği ürünleri Tarım Kredi Kooperatifleri, bayilerimiz ve fabrikamızdan temin edebilme kolaylığı sunan firmamız, aynı zamanda kalite ve teknoloji anlayışı ile yeni atılımlar yapmaya devam edecek” dedi.

18 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor

Cansa Tarım Makineleri’nin 1983 yılında kurulduğunu hatırlatan Fatih Can, kuruldukları günden bugüne ‘kaliteli ürün ve hizmet’ anlayışından taviz vermediklerini aktardı. Yurt içi ve dışında ürünleriyle adlarından söz ettirdiklerini iddia eden Can, “Çağımızın gereksinimi olan teknolojik yenilik ve modern alt yapımızla ihtiyaç duyulan düzeyde üretim yapıyoruz” diye konuştu. İhracata önem verdiklerine de değinen Can, sözlerine şunları ekledi: “Üretimimizin ortalama yüzde 45 ila 50’sini ihraç ediyoruz. Başta Afrika olmak üzere, Türk cumhuriyetleri ve Balkan ülkelerine ihracat yapıyoruz. Direkt ve dolaylı olarak yaklaşık 18 ülkeye ihracatımız var. İhracatımızı artırmak istiyoruz. Ürün göndermediğimiz pazarları geziyoruz ve uluslararası fuarlara katılıyoruz.”