Fidan üretimi, süs bitkisi ve peyzaj çalışması alanlarında hizmet veren Bursa Tarım, galvaniz kaplı metal bağ direğinin montaj aparatlarının imalatına başladı.
 
Bursa Tarım, Fidancılık Süs Bitkileri Peyzaj Hizmetleri Tarım Limited Şirketi, üretimde atağa geçti. Firma, tamamen ithalata dayalı olan ve son dönemlerde sektörde yaygınlaşmaya başlayan galvaniz kaplı metal bağ direğinin montaj aparatlarının üretimi için kolları sıvadı.

Faaliyetleri hakkında bilgi veren şirketin ortağı Selçuk Oruç, “Sektörde yaygınlaşan metal bağ direği, ithalata dayalı bir ürün. Firma olarak metal bağ direğinde kullanılan montaj aparatlarının üretimine yönelik karar aldık ve uygulamaya geçtik” dedi. “Bu yıl yaklaşık bin 500 dekarlık bağ alanı için 80 bin metal direk satışı öngörüyoruz” ifadelerini kullanan Oruç, “Bunun yarısını gerçekleştirdik. Diğer yarısı için gerekli aparatları ithal etmek yerine kendimiz üretmeyi hedefliyoruz” diye konuştu. Bursa’nın yanı sıra Sakarya ve Balıkesir gibi illere de ürün gönderdiklerini söyleyen Oruç, tanıtım faaliyetlerinin
sürdüğünü ve bu doğrultuda fuarlara katıldıklarını belirtti.

Hem fiyat avantajı hem kalite sunuyoruz

Galvaniz kaplı metal bağ direği aparatlarıyla ilgili sektörde bir boşluk olduğunu vurgulayan Oruç, bunu farkederek, faaliyetlerini bu alana yönlendirdiklerini vurguladı. Oruç, “Aparatları ithal ürünlerin üçte bir fiyatına piyasaya sürdük. Fiyat avantajının yanı sıra kalitede de iddialıyız” dedi. Ar-Ge çalışmaları sırasında ürünlere farklı özellikler kazandırdıklarına da dikkat çeken Oruç, “Örneğin toprak çıtası fazla yüke dayanıklıdır. Çelik hatta da kalınlık ve kalite olarak 5 farklı çeşide sahibiz” diye konuştu.

Oruç, Türkiye’de her yıl yaklaşık 3 milyon sertifikalı asma üretimi  yapıldığına ve bunun bir milyon metal direk anlamına geldiğine dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl ülkede 300 dekarlık bağ alanı için 15 bin metal direk satışı gerçekleştirdiklerini, ayrıca Irak ve Azerbaycan’a ürün gönderdiklerini kaydeden Oruç, Ortadoğu ülkelerine açılmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Üretim alanı 40’tan 70 dekara çıktı

Bursa Tarım’ın faaliyetleri hakkında da bilgi veren Selçuk Oruç, son bir yıl içinde toplam üretim alanını 40 dekardan 70 dekara çıkardıklarını ve Bursa dışında Manisa ile İzmir’de de üretime başladıklarını belirtti. Oruç, temelleri 1982 yılında Rıza Oruç tarafından atılan Bursa Tarım’ın, 2011 yılında sonra yoluna “şirket” olarak devam ettiğini dile getirdi. Fidan üretimi, süs bitkisi ve peyzaj çalışması olmak üzere üç ana başlık altında hizmet verdiklerini dile getiren Oruç, yılda 50 bin adet ile Bursa siyah incirinde ve 20 bin adet ile süs bitkilerinden manolyada Türkiye’nin en büyük üreticileri arasında bulunduklarını anlattı. Asma fidanında yıllık üretim miktarını son bir yıl içinde 20 binden 35 bine çıkardıklarını ifade eden Oruç, anahtar teslimi üzüm bağı kurduklarına dikkat çekti. Tüm bu hizmetlerin yanı sıra meyve bahçesi, bağ tesisi ve tarımsal sulama sistemleri üzerine danışmanlık yaptıklarına değinen Selçuk Oruç, faaliyetlerini 11 kişilik bir ekip il gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Dayanıklılık süresi 40 yılı aşıyor

Galvaniz kaplı metal bağ direğinin özelliklerine değinen şirket ortağı Selçuk Oruç, “Bugün Türkiye’deki bağların yüzde 5’inde metal direk kullanılıyor. Bu oran yurtdışındaki ülkelerde ise yüzde 90’ları buluyor.

Ancak metal bağ direğinin ömrü oldukça uzun. Bu özelliğin firmalar ve kullanıcılar tarafından dikkate alınması gerekli. Beton ya da ahşap bağ direğinin ömrü yalnızca 10 yıl iken, galvaniz kaplı metal bağ direğinde dayanıklılık süresinin 40 yılı aştığı biliniyor” dedi.