loading...
Yükleniyor...
kapat
Batı Akdeniz'den İhracat Arttı

Batı Akdeniz'den İhracat Arttı

Antalya, Isparta ve Burdur'dan ağustosta yapılan ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,3 artış gösterdi.

Tamamını Oku
Burdur'un maden ihracatında hedef 170 milyon dolar

Burdur'un maden ihracatında hedef 170 milyon dolar

Burdur Doğaltaş ve Madenciler Derneği (BURDOĞTAŞ) Başkanı Nasuh Ekinci, 2016 yılında 170 milyon dolarlık doğal taş ve maden ihracatı yapmayı hedeflediklerini bildirdi.

Tamamını Oku
Burdur'da Tarımsal Projelere TKDK'dan 8 Milyon Lira Hibe Desteği

Burdur'da Tarımsal Projelere TKDK'dan 8 Milyon Lira Hibe Desteği

Burdur Tarımsal Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), tarımsal proje hazırlayan, yatırımcılara 8 milyon TL hibe desteği verecek.

Tamamını Oku
Kırsal Alan Desteğiyle 30 Köylüye 120 Düve Verildi

Kırsal Alan Desteğiyle 30 Köylüye 120 Düve Verildi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü işbirliği ile yürütülen 'Kırsal Alanda Sosyal Destek' projesi çiftçiyi desteklemeye devam ediyor.

Tamamını Oku
45. Pekdemir Çiftliği Burdur'da Açıldı

45. Pekdemir Çiftliği Burdur'da Açıldı

Pekdemir Çiftliği marketler zincirinin 45. şubesi Burdur'da açıldı. Denizli'den başlayarak farklı illere yayılan Pekdemir marketler zinciri, Emek Mahallesi Nene Hatun Caddesi'nde açılış töreni düzenledi.

Tamamını Oku
BURDUR 2.OSB'NİN JEOFİZİK ETÜDÜNE BAŞLANDI

BURDUR 2.OSB'NİN JEOFİZİK ETÜDÜNE BAŞLANDI

Burdur 2. Organize Sanayi Bölgesi Başkanı ve Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, jeofizik etüd çalışmalarına başlandığını bildirdi. Başkan Akkaya devam eden çalışmalar hakkında yeni yönetmeliğe göre Burdur Belediyesi sınırları ve mücavir alanı ile mevcut 1. OSB ile kurulacak 2. OSB alanlarının özel hüküm altına alındığını belirtti. Başkan Akkaya , “2. Organize Sanayi Bölgesi’nin yer seçimi aşamasında Çevre ve Orman Bakanlığı’nın olumsuz görüşü vardı. Mevcut sulak alanlar yönetmeliğinde girişimlerimizle Burdur’un özel konumu dikkate alınarak değişiklik yapıldı. Yeni yönetmeliğe göre Burdur Belediyesi sınırları ve mücavir alanı ile mevcut 1. OSB ile kurulacak 2. OSB alanları özel hüküm altına alındı” dedi. Konu ile ilgili olarak 5 yıl mücadele ettiklerini belirten Başkan Akkaya, “2. OSB’nin yer seçim işlemleri Ekim 2009 ayında kesinleşti ve Yönetim Kurulu oluşturuldu. 96 hektar alan 2.OSB alanı olarak belirlendi. Sağlık koruma bandı için İl Sağlık Müdürlüğü’ne müracaat edildi Ayrıca Uygulama İmar Plânına esas Jeolojik ve Jeofizik Etüd çalışmaları Bayındırlık İl Müdürlüğü ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı görüşleri de dikkate alınarak yapılmak üzere çalışmalara başlandı” şeklinde konuştu.

Tamamını Oku
BURDUR İŞSİZLİK ORANI EN DÜŞÜK İLLER ARASINDA 11. SIRADA

BURDUR İŞSİZLİK ORANI EN DÜŞÜK İLLER ARASINDA 11. SIRADA

İl istihdam kurulu toplantısı bugün Valilik toplantı salonunda Vali İbrahim Özçimen başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya belediye başkanı Sebahattin Akkaya , İl özel idare genel sekreteri İbrahim Şimşek  ve  İl istihdam kurulu üyeleri katıldı Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali İbrahim Özçimen , “Toplum yararına çalışma programları hazırlayacağız. Geçtiğimiz yıl dört ay çalıştırmıştık. Şimdi yine 4 yada 6 ay için heyette karar vereceğiz. Şuan 860 bin TL civarında bütçemiz var. Bununla işçi alımı yapacağız.Burada onun kararını vereceğiz. 4 aylık yada altı aylık diye karar verilecek. Dört ay olursa daha fazla 6 ay olursa daha az işçi çalıştıracağız. Bu işlerden ne kadar istifade ettik bunları görüşeceğiz ve kararlar vereceğiz.” Dedi. İş-Kur İl müdürü İsmail Deveci , “TÜİK’in 2008 yılına ait ilk defa açıklanan işsizlik oranlarının düşük olduğu İller arasında Burdur 11. Sırada. İlimizde sigortalı çalışan 25 bin 929 kişi, Bağ-Kurlu esnaf sayısı 10 bin 380, Tarım Bağ-kurlu 8 bin 582, 4C 9 bin 086 olmak üzere 54 bin 747 kişi çalışmaktadır. Emekli sayısı sigortalı 17 bin 737, 14 bin 319 esnaf bağkurlu, 2 307 tarım bağkurlu, 4/C 8 bin 679, toplam 43 bin 042 kişi emekli sayımız var. Devletten emekli olan kişi sayısı ise 52 bin 898 kişi olmaktadır. 18 yaş üstü nüfus 196 bin 523 kişi.İlimizde 27 çalışana 1 emekli düşmektedir. Toplam emekli ve çalışan sayısı 97 bin 789 kişidir. 19 bin 015 kişi yeşil kartlıdır. İlimizin nüfusu iller arası sıralamada 65 nci olup 2000 yılından bu yana belli bir oranda düşmektedir. İlimizde 5 bin 073 kişi kayıtlı olarak iş aramaktadır. 2009 yılında 405 kişi kamu ve özelden işe girmiştir. İşsizlik oranlarında açıklanan en düşük iller arasında Burdur 11. Sıradadır. Oransa % 6.4’tür. İstihdama katılma oranına göre de ilimiz 7. Sıradadır. 2009 yılı içinde 995 kişi müracaat etmiş, bunlardan 914’ü işsizlik sigortası maaşından yararlanmaktadır. 2009 yılında 12 adet işgücü yetiştirme kursu, 5 adet hükümlülere yönelik kurs ve 1 adet özürlülere yönelik kurs olmak üzere toplam 18 kurs açılmış, bu kurslara  110’u kadın, 250’si erkek toplam 360 kişi katılmıştır. “dedi.

Tamamını Oku
BUCAK BELEDİYE MECLİSİ ŞUBAT AYI TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

BUCAK BELEDİYE MECLİSİ ŞUBAT AYI TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Bucak belediye meclisinin Şubat ayı toplantısı dün  yapıldı. Toplantıda Cumhuriyet caddesindeki otoparkın ücretli yapılmasına karar verildi. Ayrıca suya % 13 zam yapıldı. Bucak belediye meclisinin Şubat ayı toplantısı dün belediye meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. Belediye başkanı Ramazan Ayaz başkanlığında yapılan toplantıya meclis üyeleri tam kadro katıldı. Toplantıda ilk olarak imar , şehir içi ulaşım ve plan ve bütçe komisyonuna havale edilen evraklar görüşüldü. Ardından imar planı tadilatları görüşüldü ve oy birliğiyle imar planı revizyonunda değerlendirilmesine karar verildi. Daha sonra belediye gelirlerine yapılan zamlar görüşüldü. Elektrik giderlerinden dolayı meskenlerde 1-35 tona kadar 0.97 kuruş olan suyun fiyatı 1.10 TL’ye yükseldi. Ayrıca Cumhuriyet caddesinde otoparkın ilk 15 dk’sı  ücretsiz , sonrasında ücretli olmasına karar verildi. Buna göre , 1 saate kadar 1 TL , 1-4 saat arası 2 TL , 4 sat ve üzeri 5 TL otopark  ücreti alınacak. Belediye otoparkını kullanma bedeli de günlük 3 TL , 1 aylık abonelik bedeli ise 50 TL olarak belirlendi. Uygulama 1 Mart 2010 tarihinden itibaren geçerli olacak Gündemin  bir başka maddesi de Gazi caddesinin bir kısmı olan Mehmet Akif öğrenci yurdu ile Antalya-Burdur karayoluna kadar olan kısmına  merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun isminin verilmesi konusuydu. Konu oy birliğiyle imar komisyonuna havale edildi. Daha sonra zabıta ve itfaiye personelinin fazla mesai ücretleri görüşüldü. Zabıta ve itfaiye personelinin 2009 yılında 165 TL olan fazla mesai ücreti artırılarak 2010 yılında 173 TL oldu. Şoförler ve otomobilciler odasının şehir içi yolcu taşıma ücretlerine artış talebi görüşüldü ve şehir içi ulaşım komisyonuna havale edildi. Bucak belediyesinde çalışan 3 sözleşmeli personel ve 1 avukatın görevinin devam ettirilmesine karar verildi. Toplantının bir diğer gündem maddesi de belediyeye 1 adet ambulans alınması konusuydu. Mevcut ambulansın yetersiz gelmesi sebebiyle belediyeye 1 ambulans daha alınmasına karar verildi.

Tamamını Oku