Bugün açıklanacak olan EIA stokları petrol fiyatları üzerinde oynaklığı yükseltebilir.

Petrolde dün OPEC ve OPEC dışı ülkelerinin toplantı gerçekleştireceğine yönelik gelişmeler sonrası yükselişler hız kazandı.

Brent petrolünde yükseliş devam ediyor. Önemli destek olan 55.30 seviyesinin üzerinde tutunan Brent petrolü 2016 yılı zirvesi olan 57.50 seviyesine yaklaştı. Brent an itibari ile yüzde 1.63 kazançla 56.80 dolar seviyesinde...

WTI petrol, bu sabah 53.46 dolara kadar gerilese de tekrar 53.87 dolara toparlandı.An itibari ile yüzde 0.57 kayıpla 53.75 dolar seviyesinde...

Günün devamında petrol  ABD DOE haftalık ham petrol stokları verisini ve Dolar endeksinin hareketini fiyatlayacaktır.

Kuveyt Petrol Bakanı Essam Al-Marzouq'un verdiği bilgiye göre, OPEC üyesi ve OPEC üyesi olmayan petrol üreticisi ülkelerin 1 Ocak 2017'den itibaren global petrol arzını azaltmak konusunda vardıkları anlaşmanın izlenmesi için oluşturulan Komite 21-22 Aralık tarihlerinde Viyana'da toplanacak. Daha önce yapılan açıklamalarda İzleme Komitesi'(nin 13 Ocak'ta Abu Dhabi'detoplanacağı ifade edilmişti.
İzleme Komitesi'nde Kuveyt'in yanı sıra Cezayir, Venezuela, Rusya ve Umman yer alıyor.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, 45 dolar/varil seviyesinin hem üreticiler hem de tüketiciler için doğru petrol fiyatı olduğunu söyledi. Siluanov, zayıf petrol fiyatları nedeniyle Rusya'nın petrol ve gaz satış gelirlerinin bu yıl yüzde 18 azaldığına da işaret etti.