Otomobiller kırmızı ışıkta dururken motorlarının çalışmasına ihtiyaç duymazlar. Bu sebepten dolayı birçok otomobil üreticisi araçlarına start-stop sistemini entegre etmiştir, bu sistemle otomobiller durduklarında motorları da durmakta ve yeniden gaza, debriyaja basınca veya ayak frenden çekilince çalışmaktadırlar. Bununla birlikte Bosch işleri bir adım daha ileriye taşıyor. Yeni sistemle artık otomobillerin motorları yalnızca dururken değil, rampa aşağı giderken veya ayak gazdan çekildiğinde de duracak.

Basitçe anlatmak gerekirse eğer sürücünün ayağı gaz veya fren pedalının üzerinde değilse motor stop ediyor. Gaza veya frene bastığınızda ise motor yeniden çalışıyor. Bosch’a göre araçlar kat ettikleri yolun üçte birini bu şekilde geçiyor. Eğer bu süre zarfında motor stop etmiş olursa yaklaşık %10 oranında tasarruf edilebiliyor. Bosch’un iddiasına göre Almanya’da satılan tüm yeni araçlar bu sistemle donatılmış olsa Karbondioksit salınımı yılda 33,069 ton azalmış olacak.

Dahası, motor stop ettiğinde mekanik direnç de azalacağından araçlar normalden fazla yolu bu süzülme pozisyonunda kat edebilecekler.

Bu yeni inovasyon tüm içten yanmalı ve hibrid araçlara eklenebiliyor ve yalnızca birkaç ekstra parça gerektiriyor. Hatta, eğer Bosh’un eClutch debriyajı da kullanılırsa bu sistem manüel araçlara da monte edilebiliyor böylelikle araç süzülme modundayken araç viteste olsa bile şanzıman motordan ayrılıyor.

Fiyatı makul olarak belirtilmesine rağmen henüz bir kesin bir fiyat belirlenmiş değil.