Yılsonu bilançolarında en çok merak edilen konu Borsa İstanbul’un katalizörü olan bankalar olarak görülüyor.
 
2013 yılı dördüncü çeyrek kar dönemi, geçen hafta Garanti Bankası’nın mali tablolarını açıklaması ile başladı. Diğer bankaların karlarının ise Şubat ayının ikinci haftasından itibaren gelmesi bekleniyor. Bankacılığın borsanın lokomotifi olduğu düşünülünce bilanço beklentileri de bir o kadar önem taşıyor. Ayrıca Merkez Bankası’nın (MB) faiz arttırımı sonrasında, banka hisseleri üzerindeki baskı geçen hafta da görüldüğü üzere daha da arttı. Peki bankalar için yapılan değerlendirmeler nasıl? İşte 3 önemli değerlendirme:
 
Hangi Bankalar Öne Çıkıyor?
 
İş Yatırım'a göre:
 
Bilanço yapısı olarak Halkbank artan faiz ortamında yine öne çıkıyor. Yapı Kredi(YKB) de benzer görünüme sahip görülüyor. Garanti Bankası ve Vakıfbank, bu faiz artışından en fazla olumsuz etkiyi yaşayacak bankalar olarak düşünülüyor. TSKB’nin konumunda önemli bir değişim olmayacak. Katılım bankaları artan faiz ortamında olumlu etkilenir görünseler de büyüme tarafındaki risklerin aktif kalitesinde yarattığı bozulmanın karlılığa etkisi olumsuz olabilir.
 
Eker Yatırım'a göre:
 
Küçük bankalardan katılım bankacılığının faiz artışında olumlu etkileneceğini öngörülüyor. Bu bankalar arasında Bank Asya öne çıkıyor. Büyük bankalar arasında ise Akbank beğeniliyor. Akbank’ın vade uyumsuzluğunun en düşük banka olması ve bankanın üç çeyrektir KOBİ kredilerini arttırması dikkat çekiyor. 2013 yılsonunda net karında düşüş beklenen ama 2014’te yüzde 3 toparlanma öngörülen İş Bankası da beğenilen bankalar arasında bulunuyor. Kurumun incelediği toplam dokuz banka var, bu bankalarda 2014’te yüzde 2 civarında kar artışı bekliyor. İş Bankası bunlardan yukarıda ve alım fırsatı var. Halkbank da öneriliyor. KOBİ kredilerinde aktif ve artan faiz ortamında bu olumlu bir faktör. Mevduattaki faiz artışı daha olumlu karşılanabilir.
 
Yatırım Finansman'a Göre:
 
2014 yılında Akbank en beğendiği bankacılık hissesi olarak öne çıkıyor. Güçlü sermaye yapısı, kredilerin aktif içindeki payını arttırma potansiyeli, düşük takip oranı ve yüksek karşılık oranı, verimlilik rasyolarının sektör ortalamalarının üzerinde olması ve artan faiz ortamında geçmiş dönemdeki performansı bu beğenideki nedenler olarak gösteriliyor. Ayrıca kurumun Halkbank ve Albaraka Türk için uzun dönem beklentisi ‘Piyasa Üstü Getiri’ şeklinde görülüyor.