SPK’nın şirketlere borsadan kendi paylarını limitsiz geri alma imkanı getirmesi, şirketlerden büyük ilgi gördü. SPK Başkanı Ertaş “Borsada gelinen seviyede potansiyel oluştu. Bu potansiyelden, fırsattan yararlanılsın istedik” dedi.

Fettullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası finansal kriz çıkarma girişimleri kurumların aldığı kararlarla püskürtüldü. Merkez Bankası’nın darbe girişiminden hemen sonra bankalarla toplanarak likidite dahil aldığı çeşitli önlemlerle finans piyasalarının tıkır tıkır işlemesi sağlanırken, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da küçük yatırımcıların borsada zarar görmemesi için aldığı önlemlere borsa şirketlerinden büyük destek geldi. SPK, halka açık şirketlerin, özel durum açıklaması yapmak kaydıyla herhangi bir limit söz konusu olmaksızın borsada kendi paylarının geri alımını gerçekleştirebileceğini duyurdu. Bunun üzerine borsada şirketler KAP’a ardı ardına açıklama yaparak, kendi hisselerinde geri alım yapacaklarını duyurmaya başladı. Böylece, çeşitli spekülasyonlarla hafta boyunca düşüş yaşayan borsada, küçük yatırımcıların zarar etmesinin önüne geçilecek.

AÇIĞA SATIŞA CEZA

Geri alım yapacağını açıklayanlar arasında Turkcell ve BİM başta olmak üzere çok sayıda şirket yer alıyor. SPK Başkanı Vahdettin Ertaş da konuyla ilgili 24 televizyonuna yaptığı açıklamada “Perşembe akşamı aldığımız kararı kamuoyuyla paylaştık ve çok hızlı tepki aldık. Biliyorsunuz şirketler kendi hisse senetlerini alabiliyorlar. Bu konuda düzenleme var. Fakat prosedür uzun, yüzde 10 limit var. Prosedürleri basitleştirdik, limit sınırlamasını kaldırdık. Şimdi geldiğimiz noktada artık piyasaların fiyat olarak satın almak için makul düzeylere geldiğini hepimiz gördük. Bu potansiyelden, bu fırsattan yararlansınlar istedik” diye konuştu.

Ertaş, ayrıca borsada açığa satış işlemlerinde mevzuata uymayanlar hakkında da yasal işlem yapılacağını söyledi.