Türkiye'ye yönelik dolar üzerinden kriz algısı operasyonu dün de devam ederken, hacimsiz işlemlerle 3.58 TL'yi geçen dolar burada tutunamayarak 3.50 TL'ye indi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı'nın "TL'ye dönün" çağrısına ilk destek Borsa İstanbul'dan geldi. Borsa İstanbul dün tüm nakdi varlıklarını Türk Lirası'na çevirdiğini açıkladı.

Borsa'dan yapılan yazılı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı çağrıya destek mahiyetinde, 2 Aralık 2016'dan itibaren tüm nakdi varlıklarının Türk Lirası'na çevrilmesine ve Türk Lirası hesaplarında tutulmasına karar vermiştir" denildi. Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Cumhurbaşkanı'nın çağrısının ardından bu konuda öncü olmak istediklerini söyledi. Karadağ, "Finans sektörüne öncü olmak için böyle bir adım attık" diye konuştu. Borsa İstanbul önceki gün de kıymetli maden piyasasında işlem yapma teminatlarını dolardan TL'ye çevirmişti.

Borsa İstanbul'un ayrıca Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu'na da "TL'ye dönün" talimatı verdiği belirtiliyor. Borsa İstanbul ayrıca yerli aracı kurumlarla yapılan tarifeleri de TL'ye çevirecek. Bundan böyle veri karşılığında aracı kurumlardan alınan bedeller de TL üzerinden hesaplanacak.