Borsa İstanbul güne yüzde 0.36 artışla 84.132 puandan başladı.

yatirimyeri tarafından derlenen habere göre, bankacılık endeksindeki yüzde 2 kayıpların önderliğinde yeni haftaya son günlerin en sert satışı ile başlayan Borsa İstanbul, günü yüzde 1.76 oranında düşüş ile  83.829 seviyesinden kapattı.Borsa yeni güne yüzde 0.36 yükselişle 84.132  puandan başladı.

Bugün  saat 10'da açıklanacak  Nisan ayı TÜFE verileri en önemli gündem maddesi olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanlar beklentilerin altında bir aylık enflasyon verisi ve gıda enflasyonunda görülebilecek olası daralmaların piyasaların dünkü kaybını telafi etmesine neden olabileceğini belirtiyor. Aylık bazda enflasyonun yüzde 1.02, yıllık bazda ise yüzde 6.88 olması bekleniyor.

Yurtiçinde konsolide olmayan bilançoların son gününü geride bıraktık. Bankalar tarafında olumlu bilançolar Yapı Kredi ve İş Bankası ile devam ederken, banka dışı hisselerde de genelde beklentiler dahilinde finansallar ile karşılaştık. Yurt içinde gelen imalat PMI ise 49.20'den 48.9'a gerileyerek sektördeki gerilemenin devam ettiğini gösterdi.

KÜRESEL PİYASALARDA DURUM

Küresel piyasalarda hareketli günler devam ediyor. Dolar değer kaybetmeye devam ederken veriler beklentileri karşılayamıyor. Dün açıklanan ISM imalat endeksi 50.8 ile 51.4 olan beklentinin altında kaldı. Enerji sektöründe görülen gerileme ve zayıf küresel talep imalat sektörünü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Avrupa'da ise imalat sektörü altı ayın zirvesine çıkarak ekonomik toparlanmayı teyit etti. Aylık PMI verisi Mart ayındaki 51.6 seviyesinden Nisan ayında 51.7'ye çıktı.

FED sonrası altındaki yükseliş dikkat çekmeye devam ediyor. 22 Ocak 2015'ten bu yana ilk kez 1300 doları aşan altın, gümüş tarafından da destekleniyor. Yen ve Altın gibi güvenli limanlara olan talebin artması hisse senedi piyasalarına satış baskısı getiriyor. Japonya hisse senetleri Asya hisse senetlerindeki satışlara öncülük etti ve Topix Endeksi, yendeki güçlenme ile birlikte düşüşünü beşinci güne taşıdı.

ABD hazine tahvilleri yükselmeye devam etti. Petrol ise Nisan ayındaki yüzde 20'lik yükselişin ardından, Irak'ın petrol ihracatının rekor seviyeye yaklaşmasının küresel arz fazlasına ilişkin kaygıları artırmasının etkisiyle geriledi.