Bolte Lojistik Türkiye Proje Kargo Müdürü Yıldırım, 2013’ün ilk altı ayına göre yıllık yüzde 22 büyüme planlarını gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Philadelphia merkezli BDP International Inc. şirketine bağlı olarak faaliyet gösteren Bolte Lojistik,  proje taşımacılığı kapsamında kapıdan kapıya komple tesis taşımaları, dökme gemi kiralama hizmeti, karayolunda gabari dışı malzemelerin nakliyesi, vinç operasyonu ve havayolunda ağır tonajlı ve büyük ebatlı malzemeler için charter hizmeti veriyor. 2012 yılında hedefledikleri 46 milyon TL ciroya ulaştıklarını söyleyen Bolte Lojistik Türkiye Proje Kargo Müdürü Mustafa Yıldırım, 2013’ün ilk altı ayına göre de yıllık yüzde 22 büyüme planlarını gerçekleştirdiklerini kaydetti. 2012 yılının, şirketleri için yatırım ve devamında istihdam olarak son derece verimli geçtiğini belirten Yıldırım, “2012 yılında genel bazda 46 milyon 756 bin TL, proje kargo kapsamında 5 milyon 356 bin TL ciro gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Yine aynı yıl Ankara ofisimizin açılması ile Türkiye genelinde beş ofis ve 72 çalışan ile faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Yıl sonu itibarıyla Bursa ofisimizi operasyonel duruma getireceğiz” şeklinde konuştu. 2013 yılının ilk yarısını değerlendiren Yıldırım, proje taşımalar kapsamında ilk altı ayda yedi komple gemi kiralama, beş kısmi gemi kiralama ve birçok karayolu gabari dışı yük taşıması yaptıklarını ifade etti. Yıldırım, yılın ikinci altı aylık döneminde ise şu zamana kadar beş komple gemi kiralama, üç kısmi gemi kiralama yaptıklarını, buna, devam eden karayolu faaliyetlerinin de eklendiğini söyledi.

Bağlı oldukları BDP International’ın global network yapısı sayesinde dünyanın hemen her bölgesine proje kargo elleçlemesi yapabildiklerine değinen Yıldırım, Bolte Lojistik olarak, 2012 ve 2013 yıllarında Kuzey ve Güney Afrika, Türk cumhuriyetleri, Arap Yarımadası, Uzak Doğu’nun yanında özellikle Çin, Avrupa ve Kuzey Amerika’ya ana bölgeler olarak yoğunlaştıklarını kaydetti. Yıldırım gelecek dönem ise Rusya ve Batı Afrika bölgelerine yönelik faaliyetlerini artırmayı planladıklarını sözlerine ekledi. Yaptıkları yatırımların bir sonucu olarak istihdamda da artışa gittiklerini belirten Yıldırım, “2013 yılında müşterilerimize daha verimli hizmet vermek, müşterilerimize ve yurtdışındaki Türkiye ile iş ilişkisi bulunan firmalara danışmanlık hizmeti sunarak iş hacmimizi artırmak için, BDP International ofislerimizde Türk takım arkadaşlarımızın istihdamı devam etmiştir. Bu kapsamda 2012 yılında Almanya, İngiltere ve Malezya’da bulunan ofislerimizde istihdama başlamış, 2013 yılında Amerika, New York ve Los Angeles ofislerimiz ile devam etmiş bulunuyoruz” şeklinde konuştu. Yıldırım, 2014 yılı için planlarının ise Dubai, Hong Kong ve Mumbai’deki ofislerine birer çalışanlarını almak olduğunun söyledi.

“Proje taşımacılığının gelişmesi için kombine taşımacılık öne çıkmalı”

Türkiye’nin proje taşımacılığı konusunda büyük bir potansiyelinin olduğunu belirten Mustafa Yıldırım, sektörün önünde süregelen sorunlar olduğunu ifade etti.  Yıldırım, bunların başında mevzuatın geldiğini savundu. Mevzuat uygulamalarının gabari dışı taşımacılığın önünde engel teşkil ettiğini iddia eden Yıldırım, Türkiye’deki yasal düzenlemelerin Avrupa Birliği ülkelerine göre farklılıklar içerdiğini ve bunun da sorunlara sebep olduğunu öne sürdü: Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Örneğin, mevzuat gereği yüksek tonajlı taşımalarda güzergah üzerindeki köprü ve viyadüklerin durumlarının mühendis firma tarafından kontrolü amacıyla ödenen ücretler, 80 bin TL ila 110 bin TL arasında değişen rakamlara ulaşıyor. Bu rakamlar sektöre büyük bir yük getirmektedir. Söz konusu ücretlerin, her taşıma için ayrı ayrı şekilde taşımacılardan tahsil edilmesinden dolayı, gabari dışı yük taşımaları, daha az maliyet ve prosedürün söz konusu olduğu diğer çevre ülkelere kaymaktadır. Son yıllarda Türkiye çıkışlı ve varışlı ya da Türkiye üzerinden transit yapılan proje bazlı taşımalardaki artış, bu alanda mevzuat ve uygulamalar konusunda çeşitli değişikliklerin yapılmasını zorunlu hale getirmiştir.”

Yıldırım, proje taşımacılığının gelişmesi için kombine taşımacılığın öne çıkarılması gerektiğini sözlerine ekledi. Yıldırım, sektörün bir diğer sorununun ise şehirlerdeki alt ve üst yapıların, özellikle sanayi bölgelerinde taşınma olasılığı yüksek olan, proje bazlı malzemelerin geçişine uygun olarak planlanmaması olduğunu söyledi. Yıldırım, “Diğer bir konu ise, limanlarda proje kargo konusunda bilgili ve deneyimli personel istihdamının azlığı. Ülkemizde bu faaliyetlerin hız kazanması ile bu problemlerin ilgili birimler tarafından göz önüne alınarak çözüm üretileceğine inanıyorum” şeklinde konuştu. Türkiye’de son dönemde lojistik ile ilgili olumlu gelişmeler de olduğunu vurgulayan Yıldırım, ekipman, kalifiye eleman, bilgi ve tecrübe anlamında ilerlemeler olduğunu kaydetti.

Lojistiğe yönelik eğitim olanaklarının arttığını dile getiren Yıldırım, “Özellikle, son yıllarda yükseköğretim kurumlarının lojistik ve alt dalları üzerine açtığı bölümler artan iş gücü talebini karşılamak adına önemlidir. Ayrıca, çeşitli bölgelerde faaliyete geçen veya yapım aşamasında olan lojistik köyleri, özel limanlar, yatırımı yapılmış veya yapılmakta olan ekipman yatırımları yakın gelecekte için Türkiye’nin bölge ülkeleri arasındaki konumunu kuvvetlendirmektedir” açıklamasını yaptı.