Ağustos ayında Mercedes S600 Guard isimli zırhlı aracının tanıtımını yapmıştı.

Şimdi ise BMW Moskova’nın Uluslararası otomobil Fuar alanında, inovasyon çalışmalarını tamamlayap sunduğu yeni zırhlı X5 modelini tanıttı. Araç saldırı, adam kaçırma ve organize suçlara karşı sahiplerini koruyacak.

X5 Security Plus olarak adlandırılan model BMW’nin ilk zırhlı SUV’u değil. bir önceki nesil X5’te zırhlı hale getirilmişti, BMW standart bir X5 modelini AK-47 gibi saldırı tüfeklerinin mermilerine karşı dayanıklı hale getirmiş ve bunu yaparken de konfor özelliklerinden vazgeçilmemişti. Bu yeni araç da benzer bir zırh kaplama sistemine sahip ve üçüncü jenerasyon X5 modeline uygulanan yeni bir tasarıma sahip.

Bir önceki modelden farklılıklar yolcu kabininde başlıyor, sürücü ve yolcuların bulunduğu alan çelik zırhlarla kaplı ve aracın yapısında bulunan tüm zayıflıklar ise önceden araca uygun olarak şekillendirilmiş polietilen-aramid yeni nesil zırh sistemiyle kaplı. Aracın gövde panelleri arasındaki ve kapı-cam boşluklarına özellikle dikkat edilmiş.

Araçta run-flat (patlasa da gidebilen lastikler ve kendi kendini yamayabilen bir yakıt tankı sistemi bulunmakta. Bu özellikler araca VR6 seviyesinde bir balistik koruma sağlıyor bu da en üst seviye olan ve S600 modelinde bulunan VR9 seviyesinden biraz daha aşağıda bir koruma.

Camlarda lamine güvenlik camı kullanılmış bu da camların parçalanmasını ve içeriye şarapnel saçmalarını engelliyor. Camlar 7.62x39 mühimmata karşı dayanıklı hale getirilmiş.

Saldırı altındayken en önemli olan unsur saldırı noktasından çabuk bir şekilde uzaklaşmaktır. Bu sebeple araçta 443 beygirlik çift turbo bir motor yer alıyor. Araç BMW’nin xDrive sistemine sahip bir 4x4. BMW aracın zırhsız bir X5 in kabiliyetlerine sahip olduğunu iddia ediyor ve aracın fiyatı ise henüz belli değil.