Dev yatırım fonu BlackRock, Türk finans hisselerini tavsiye etti.
 
Dünyanın en büyük fonu olan Blackrock,  dün yaptığı alımlarla Halkbank hisselerinde payını yüzde 5'in üzerine çıkardı. Dev fon bugün de Türk bankacılık hisselerini tavsiye ettiğini duyurdu.
 
Dünyanın en büyük para yönetici şirketi BlackRock, Türkiye'de 16 bankadan oluşan bankacılık endeksinin son beş yılda ilk defa defter değerinin altına inmesi ile, Türk finansal şirketlerine yatırım yapmayı uygun gördüğünü açıkladı.
 
Türkiye bankalarının dahil olduğu endeksin defter değeri, Türkiye saati ile 15:07'de 0.98'e geriledi. Endeksin 1.0 seviyesinin altına en son düşüşü, 2009'un ilk çeyreğinde gerçekleşmiş ve endeks 0.96'ya gerilemişti. BIST 100 Endeksi ise yine aynı saatlerde yüzde 0.07 düşüşle 62,042.15 puan olarak kaydedildi.
 
Türk bankalarının üzerindeki baskı, Merkez Bankası'nın bir haftalık repo faiz oranını yüzde 4.5'ten yüzde 10'a yükseltmesi ve yılın başlarında tüketici kredilerinde getirilen kısıtlamaların ardından giderek artıyor. BlackRock'a göre gerçekleştirilen faiz arttırımı, Merkez Bankası ve Türkiye'ye yönelik yatırımcı güvenini arttıracak.
 
Londra merkezli yatırım fonu BlackRock'ta portföy yöneticisi olan Sam Vecht, "Türkiye için tavsiyemiz 'endeks üzerinde getiri -overweight', özellikle de finansal hisselere" derken, faiz arttırımının Türkiye ekonomisini kısa vadede yavaşlatacağını da ekledi.