Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş, performansı belirlenen ortalamanın altında olan BES şirketlerinin yönettiği fonların yüzde 30'unun başka BES şirketlerine aktarılması ile ilgili, "Dün yaptığımız kurul toplantısında performans hesaplamasının nasıl yapılacağı, hangi dönemleri içereceği ve karşılaştırma ölçütünün ne olacağı konusunda tebliği karara bağladık ve bu hafta içerisinde yayımlanmak üzere Resmi Gazete'ye yönlendireceğiz" dedi.

Ertaş, Türkiye Sigorta Birliği'nin (TSB) Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) 10. yıl dönümü dolayısıyla düzenlediği basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ertaş, performansı belirlenen ortalamanın altında olan BES şirketlerinin yönettiği fonların yüzde 30'unun başka BES şirketlerine aktarabileceğine ilişkin bir taslağı görüşe açtıklarını anımsattı.

Daha sonra Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle performansı düşük olan fonların başka fonlara aktarmanın nasıl olacağına ilişkin yetki maddesi aldıklarını hatırlatan Ertaş, dün de yaptıkları kurul toplantısında performans hesaplamasının nasıl yapılacağı, hangi dönemleri içereceği ve karşılaştırma ölçütünün ne olacağı konusunda tebliği karara bağladıklarını ve bu hafta içerisinde yayımlanmak üzere Resmi Gazete'ye yönlendireceklerini dile getirdi.

 Vahdettin Ertaş, "Mutlaka belli bir oranın, belli bir benchmarkın altında olan portföylerin ertesi gün başka bireysel emeklilik şirketine aktarımından ziyade, belirli traşlar koyarak, gerçekten sektör ortalamasının altında kalma konusunda ısrarlı olan fonları aktarma yetkimizi kullanacağız. Yakın bir tarihte Resmi Gazetede yayımlanacak" diye konuştu.

BES ile ilgili yaptıkları düzenlemelerin hepsini Hazine Müsteşarlığı ile ortak yaptıklarını kaydeden Ertaş, yaptıkları düzenlemenin tamamen portföy yönetim şirketlerine yönelik olmadığını, portföy yönetim şirketlerinin yönettikleri yatırım fonlarının performanslarına ilişkin olduğunu söyledi.

"Katılımcı başına düşen ortalama aylık katkı payı 200 liraya yükseldi"

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Ahmet Genç ise 2013 yılında BES katılımcılarının yüzde 20 daha fazla katkı payı ödediğini söyledi.

Genç, şu anda katılımcı başına düşen ortalama aylık katkı payının 200 liraya yükselmiş durumda olduğu bilgisini verdi.

Gelecek yıl BES'e 1 milyon 350 bin kişinin katılmasını bekledikleri kaydeden Genç, şu ana kadar vakıf ve sandıklarla ilgili çok büyük giriş olmasa da son zamanlarda hızlanma olduğunu dile getirdi.

Vakıf ve sandıklardaki potansiyelin toplam 25 milyar lira, şu ana kadar aktarımın ise 500 milyon lira civarında olduğunu kaydeden Genç, bu rakamın hızla artmasını beklediklerini, söz konusu kurumlar için 2015 yılı sonuna kadar vergi kolaylığının da devam ettiğini anımsattı.    

"Son 2 aydaki performans çok daha iyi olacak"

TSB Başkanı Recep Koçak, sektör olarak kıdem tazminatıyla ilgili taleplerinin olduğunu, kıdem tazminatında biriken fonların BES fonlarında değerlendirilmesini istediklerini söyledi.

Kıdem tazminatları fonları BES'te takip edilirse daha şeffaf ve daha güvenilir bir yapıya kavuşacağını aktaran Koçak, "O yüzden de uzun döndemde ekonomiye ciddi faydalarının olacağına olan inancımızdan dolayı böyle bir istirhamımız oldu. Ama bildiğim kadarıyla Çalışma Bakanlığı'nda bu konuyla ilgili henüz BES'e devredilmesi konusunda bir çalışma yok diye biliyorum" şeklinde konuştu.

BES'e yılbaşından bu yana 814 bin giriş olduğunu, yıl sonunda 1 milyonu yakalamayı hedeflediklerini aktaran Koçak, son 2 aydaki performansın çok daha iyi olacağını tahmin ettiklerini dile getirdi.

Koçak, sektör olarak gelecek yıl da 1 milyon ilave kişinin sisteme gireceğini tahmin ettiklerini ifade etti.