Teknoloji market Bimeks'in çalışan maaşlarını ödeyemediği, ayrıca AVM'lerdeki mağazalarının kirasını da ödeyemediği iddia edildi.

Uzun süredir elimizde olan bir bilgi. Doğrusunu isterseniz yazıp yazmamak için çok düşündük. Ancak son gelen bilgiler bizi bunu yazmaya itti. Gelen bilgiler üzerine, sorumlu gazetecilik gereği bu haberi paylaşmak durumunda kaldık.

Konu Bimeks. Tüketici elektroniği perakendeciliği alanında faaliyet gösteren önemli kuruluşlardan biri. Mağazalarında televizyondan bilgisayara, mutfak araç gereçlerinden cep telefonlarına belki binlerce çeşit ürün satılıyor. Son günlerde yolumuz birkaç Bimeks mağazasına düştü. Mağazadaki ürün sayısının oldukça düşük olduğunu görünce araştırmaya başladık, ilk bilgiler döviz kurundaki artış nedenimle ortaya çıkan fiyat istikrarsızlığı şeklinde idi.

Ancak, bunu araştırırken başka bilgilere ulaştık. Bimeks'in bir süredir bazı AVM'lere kira ödeyemediğini duyduk. Hatta bazı AVM'ler Bimeks'le kira kontratlarını feshedip, firmayı AVM'den çıkarmış. Duyduğumuza göre bu AVM'lerden biri de Kale Center. Bazı AVM'lerin de Bimeks'le yollarını ayırmak istediklerini duyduk. Edindiğimiz bilgilere göre Bimeks yöneticileri kira borcu olduğu AVM'lerden zaman istemiş. Çünkü yine bize gelen bilgilere göre şirketi satmak için Körfez sermayeli bir fonla görüşme halindelermiş. Bu arada Bimeks'in çalışanlarına da maaşlarını ödeyemediği söyleniyor. Tüketici elektroniği perakendeciliği sektöründe genel olarak bir sıkıntı yaşandığını da belirtelim. Umarız hem sektör, hem de Bimeks sıkıntıyı atlatır. Çünkü özellikle AVM'lerin en önemli kiracıları olan bu sektördeki firmalar, istihdama da ciddi oranda katkıda bulunuyorlar.