Bireysel emeklilik sisteminde fon tutarı 30 milyar TL’yi aştı.

Türkiye’de GSMH’nın yüzde 13’üne kadar inen tasarruf oranının artırılması için geçen yıl yüzde 25’lik devlet desteği gelen Bireysel emeklilik sistemi (BES), hanehalkı tasarrufları içinde yüzde 4 paya ulaştı. Bireysel emeklilik sistemindeki fon tutarı da 18 Temmuz itibariyle 30.1 milyar TL’ye çıktı.

Milliyet'ten Ayfer Yıldız'ın haberine göre, yılbaşından bu yana sistemdeki fon tutarı yüzde 20 artarken, katılımcı sayısı ise yüzde 12.5 artışla 4 milyon 673 bini aştı. Fon tutarının yılsonunda 35 milyar TL’ye, üye sayısının ise 5 milyona yaklaşması öngörülüyor. Geçen yıldan bu yana hızlı büyüyen sektörde devlet katkısı da 2 milyar 86 milyon TL oldu.

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği’nin (TKYD) geçtiğimiz günlerde hazırladığı bir çalışmaya göre, Türkiye’de hanehalkı tasarrufları sabit getirili varlıklarda değerlendiriliyor. Buna göre, hanehalka tasarruflarının yüzde 53’ü TL mevduatta, yüzde 28’i döviz mevduatta bulunuyor. Yaklaşık 10 yıllık bir geçmişe sahip olan bireysel emeklilik sistemi ise tasarruflar içinde yüzde 4 paya ulaşmış durumda. Hisse senedinin payı ise hâlâ yüzde 6 seviyesinde bulunuyor.

Cari açığın ilacı

Türkiye’deki tasarruf oranlarını artırmak cari açığı dizginlemek açısından önem taşıyor. Hem hükümet yetkilileri hem ekonomistler her fırsatta cari açığın ilacının tasarruf oranlarının artırılması olduğunu dile getiriyor.

BES’in yüzde 25’lik devlet desteği sonrasında hızla büyümesi ve hanehalkı tasarufları içindeki payını artırması, Türkiye’deki tasarruflar açısından oldukça önemli. Çünkü, BES üyelerinin sistemde emekli olabilmek için en az 10 yıl ödeme yapması ve 56 yaşını beklemesi gerekiyor. Yani, uzun vadeli düşünülmesi gereken bir yatırım.

BES üyelerinin de ağırlıklı olarak 25-34 (yüzde 33.91)ile 35-44 (yüzde 33.88) olduğu düşünüldüğünde, Türkiye’deki tasarruf oranlarının artırılmasında önümüzdeki yıllarda önemli bir pay elde edebilir.

Bu arada, bireysel emeklilik üyelerinin yüzde 20.28’i ise 45-55 yaş aralığında bulunuyor. 25 yaş altı kişi sayısı ise yüzde 6.39 oranında. Öte yandan, sistemdeki emeklilik yaşı olan 56 ve üzerindeki kişi sayısı da yüzde 5.53 oranıyla dikkat çekiyor.

Uzun vadeli yatırım...

TKYD verilerine göre, bireysel emeklilik sisteminin ekonomiye katkıları şöyle: Artan tasarruf eğilimi; uzun vadeli yatırım alışkanlığı; kamu finansmanına katkı; yatırımların değer yaratan alanlara, reel ekonomiye aktarılması; yeni finansman ürünlerin gelişmesi, sermaye piyasalarının gelişmesi; Türkiye büyümesine katkı sağlayacak ürünlerin gelişimi.

Öte yandan, BES’in sermaye piyasalarına derinlik de sağlaması da bekleniyor. Şu anda BES üyeleri fon tercihinde ağırlıklı olarak tahvil bonoyu (yüzde 56) tercih ediyor. Ancak, iki yıl önce yüzde 6-7 seviyelerinde bulunan hisse senedi oranı yüzde 13‘e çıkmış durumda. İngiltere’de emeklilik fonları içindeki hisse oranı yüzde 70’lerde bulunurken, önümüzdeki yıllarda emeklilik fonlarının içinde hissenin payının artması bekleniyor.