Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) olarak 2013 yılında toplam 40 milyon TL yatırım desteği vereceklerini belirterek, özellikle toplumdaki dezavantajlı insanların bu projeden faydalanmasını sağlayacaklarını söyledi.

 

 

Vali Şahabettin Harput, BEBKA olarak 20 milyon liralık yeni bir paketi devreye aldıklarını söyledi. Vali Harput, kalkınma ajansı olarak turizm yatırımları konusunda ki projelere 20 milyon TL'lik destek vereceklerini ifade ederek, "BEBKA, 3 yıldan beri değişik projelere sürekli destek vererek, tarımda, sanayide, turizmde, sosyal projelerde, ihtiyaç duyulan alanlarda çok ciddi miktardaki paraları projeler bazında desteklemeye devam ediyor. Son olarak özellikle üç alanda 20 milyon TL olarak dağıtılması karara bağlanıp da başvuru ilanına çıkılan projelerin ilan süreleri sona erdi" dedi.

 

19 Mart itibariyle yapılan değerlendirmede en çok başvurunun Bursa'da meydana geldiğini belirten Harput, "Bursa'dan 51, Eskişehir'den 17, Bilecik'ten ise 14 dosya başvurmuş. Toplam 82 başvuru var. Bu başvuruların yapılan ön değerlendirmelerinde toplam 82 dosyanın tamamına yakınının uygun olduğu değerlendirilmiş ve şu an bu dosyaların değerlendirilme aşaması sürüyor. Önümüzdeki Haziran ayı içerisinde bağımsız değerlendiricilerin yaptığı değerlendirmelerin sonunda dosyalar kendi arasında sıralamaya konmak suretiyle talep ettikleri hibe yardımlarını kendilerine vermeye başlayacağız" diye konuştu.

 

Projelerin tamamı için 20 milyon TL civarında bir parayı kullanacaklarını belirten Harput, "Bu hibe olarak vereceğimiz 20 milyon TL projelerin %75'lik kısmını karşılıyor. Geriye kalan %25'ini de proje için destek talep eden kuruluşlar tamamlayacak. 20 milyonu BEBKA' dan, 5 milyonu da her projenin 1/4 i oranında müracaatçı firmadan ya da kamu kurumundan karşılanacak. Böylece 25 milyonluk bir yatırımı önümüzdeki günlerde devreye sokacağız. Böylece önemli bir miktarı Bursa, Bilecik ve Eskişehir'deki sektör temsilcilerine ve özellikle belediyelere ve il özel idarelerine, kamuya bu manada proje karşılığı vermiş olacağız ve vermeye de devam edeceğiz" dedi.