Başbakan Yardımcısı Babacan, TÜRKONFED Zirvesi’nde, “Yatırımlara kredi verecek bankalara teşvik verilecek” dedi.

TÜRKONFED’in 10. Kuruluş Yılı Zirvesi ekonomi dünyasının önemli isimlerini bir araya getirdi. Sabancı Center’da düzenlenen toplantıda açılış konuşması yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yatırımcılara ve bankalara yönelik çarpıcı bir mesaj verdi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kredilere yönelik yeni bir teşvik açıkladı. Babacan, “Yatırımlara kredi verecek bankalara teşvik verilecek. Bununla ilgili çalışmaları bir aya kadar açıklamış oluruz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ticari krediler içinde yer alan üretime ve yatırıma yönelik krediler için bir teşvik mekanizması getireceklerini söyledi.

Babacan son dönemdeki çalışmalarla ekonomiyi yeniden dengeleme çabası içinde olduklarını belirterek, "Artık iç tüketim daha makul seviyelerde. İlk üç çeyrek büyümesine baktığımızda (büyümenin) neredeyse tamamının ihracattan geldiğini görüyoruz. Kredi hacmi çok hızlı artıyordu, bunu yüzde 15-16 seviyelerine indirdik" dedi.

Babacan tüketici kredilerindeki artışın yüzde 8 civarında; ticari ve KOBİ kredilerinde ise yüzde 20-25 olduğunu belirterek istedikleri tabloya ulaştıklarını kaydetti.