Merkez Bankası, açık piyasa işlemlerinde teminat bulmakta zorlanan bankaları rahatlattı.

Merkez için küçük bankalar için önemli bir adım

Dünya borsaları ABD ekonomisinin güçlendiği bir ortamda Fed’in tedricen ve sınırlı miktarda yapacağı faiz artırımının sağlıklı olduğunu ve piyasaları tehdit etmeyeceğini fiyatlamaya devam ediyor. Wall Street ve Avrupa borsaları dün %1,0 -%1,5 aralığında artarken, ABD tahvillerinde ve DXY dolar endeksinde yatay bir seyir hakimdi. 

Yüksek betalı Türkiye piyasaları küresel risk iştahındaki artıştan payına düşeni aldı. Türk lirası dün %1,2 değer kazanırken, Borsa İstanbul %1,3, 10 yıllık devlet tahvillerinde 8bp kazanç görüldü.  Asya borsalarında sabah yaşanan yükseliş ve dolara karşı 3,0 seviyesinin altını zorlayan Türk lirası piyasalardaki iyimserliğin bugün de devam edebileceğini ve borsanın 75.000 seviyesindeki direncini deneyebileceğini düşünüyoruz.

Bizim görüşümüz değişmedi. ABD ekonominin büyümesinin güçlendiği ve Fed’in faizleri artırmaya başladığı senaryo Türkiye  dostu bir konjonktür değil. Türkiye ekonomisi için ABD ekonomisinin canlanmasının getireceği katkı finansal koşullardaki sıkılaşmanın maliyetinden daha az.

Fed toplantısı öncesinde Merkez Bankası  “Piyasa Yapıcılığı Danışma Kurulunda” yaptığı sunumda bankaları küresel para politikasının normalleştiği bir ortamda Merkez Bankası’nın Türk lirası ve döviz likidite politikası konusunda bilgilendirdi.

Sunumun detayına girmeyeceğiz.  Ancak ana fikrin ellerinde tuttukları devlet tahvili göreceli olarak azaldığı için açık piyasa işlemlerinde teminat bulmakta zorlanan bankaları rahatlatmak olduğunu söyleyebiliriz. Yeni uygulamada Merkez Bankası bankaların teminat olarak tuttukları döviz depolarına faiz ödeyerek bankacılık sistemini rahatlatacak.  Merkezin adımını para politikasında bir gevşeme sinyali olarak görmüyoruz.