Aktif kalitesi çok güçlü olan Türk Bankacılık sektörünün bugün BDDK tarafından açıklanan kesinleşmemiş geçici verilere göre, sektörün aktif büyüklüğü 61,976 milyon TL ile 1,794,377 milyon TL’ye ulaşarak yüzde 3,6 büyüme göstermiştir.

Sektörde büyümeyi sağlayan temel tetikleyicilere bakıldığında en büyük plasman kalemlerinden kredilerde aylık olarak 2,8%, menkul değerler kaleminde ise 1,8% büyüme görmekteyiz.

Sektörün öz kaynak karlılığında yüzde 5,1%, aktif karlılığında ise 0,6% düşüş görülse de, Ocak 2014 itibarıyla sektörün dönem net kârı 1.415 milyon TL, sermaye yeterliliği standart oranı ise, %15,1 seviyesindedir. 

TCMB sürdürdüğü ihtiyatlı para politikası gereği önceki toplantısında artırdığı faiz oranları nedeniyle bankacılık sektörünün net faiz marjının azalış eğilimine sürüklemiştir. Ancak 2008 yılının teğet geçtiği sektör yine Türkiye’nin dinamiğini elinde tutan sektörler arasında yer alırken, aktif kalitesini korumaya devam etmesiyle bankacılık sektörü bu yılki seçimler nedeniyle oluşan siyasi risk primi ve büyüme beklentilerinin aşağı yönlü revize edilmesine rağmen, not görünümümüzü ayakta tutan en büyük etmenlerden biri oldu.