BDDK'dan flaş Bank Asya kararı: Bank Asya'nın tamamı TMSF'ye devredildi.

İmtiyazlı ortaklarının bilgilerini gizlediği için yönetimi 4 ay önce Tasarruf Mevduatı ve Sigorta Fonu’na (TMSF) geçen Bank Asya ile ilgili beklenen karar çıktı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) mevduat çıkışı yaşayan ve küçülen Bank Asya’yı Fona devretti. Kurul’dan yapılan açıklamada bankanın mali bünyesi, ortaklık  ve yönetim  yapısı ile faaliyetlerinde  yaşanan  sorunların  katılım  fonu sahiplerinin hakları  ve  mali  sistemin  güven  ve  istikrarı  bakımından  tehlike arz ettiği vurgulandı. 

100 bin liraya kadar devlet garantisi

BDDK’ya yakın kaynaklar 100 bin liraya kadar devlet garantisi olduğu için mevduat sahiplerinin endişeye kapılmaması gerektiğini kaydetti. Bank Asya’ya yönelik murakıpların incelemeleri ise devam ediyor. BDDK yetkililerinden edinilen bilgilere göre TMSF’nin önde iki senaryo bulunuyor. Öncelikle sorunlu aktifler varsa bunlar Birleşik Fon Bankası’na alınıp geriye kalan kısmının satışı yapılacak. Bir diğer senaryo ise bir süre daha TMSF tarafından bankanın yönetilmesine devam edilecek. Yönetimi TMSF’ye geçen Bank Asya’nın ortakları eksik belgelerini verilen ilave sürelere rağmen tamamlayamamıştı.

Mali yapısı tehlike arzediyor

BDDK’dan yapılan açıklamada “5411  sayılı  Bankacılık  Kanunu  kapsamında  Asya  Katılım  Bankası  A.Ş. ile  ilgili yapılan  denetimler  neticesinde,  Banka’nın  mali  bünyesi, ortaklık  ve  yönetim  yapısı  ile  faaliyetlerinde  yaşanan  sorunların  katılım fonu sahiplerinin hakları ve mali  sistemin  güven  ve  istikrarı  bakımından tehlike arz ettiğinin ortaya çıkması nedeniyle, Banka’nın temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim  ve denetiminin,  zararın  mevcut  ortakların  sermayesinden  indirilmesi kaydıyla, kısmen veya tamamen devri, satışı veya birleştirilmesi amacıyla Kanunun 71. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendi hükmü gereğince TMSF’ye devredilmesine karar verilmiştir” denildi. 

Esik bilgileri teslim etmediler

TMSF yetkililerinden edinilen bilgilere göre BDDK’ya sunulan belgelerde de eksiklikler bulunuyor. BDDK’ya gelen belgelerin içinde eksik belgenin yanı sıra problemli olan evrakların da olduğuna dikkat çeken üst düzey bir yetkili, 30’dan fazla ortağa ilişkin bilgilerin teslimine ilişkin herhangi bir gelişme olmadığına dikkat çekmişti. 

SEKTÖRÜN 10 KATI BATIK ORANI

17-25 Aralık darbe girişiminin finansörü ve paralel yapının adeta kriptosu olan Bank Asya’nın mali performansı bankacılık sektörünü de vurdu. Geçen yılın ikinci yarısında 928.3 milyon TL, son üç ayında ise 627.3 milyon TL zarar ederek Türk Bankacılık sektöründe son 12 yılın en kötü performansına imza atan bankanın 2014 yılı zararı 876.8 milyon TL olarak gerçekleşti. Paralel yapının her türlü telkin ve baskısına rağmen, Bank Asya’dan para çıkışı son sürat devam etti. 2013’ün son çeyreğinden 2014 sonuna kadar olan dönemde 10.7 milyar TL mevduat çıkışı oldu. Takipteki krediledi yüzde 120 artarak 1.8 milyar lirayı geçti. Batık kredi oranı yüzde 20 ile sektörün 10 katına çıktı.Bankanın aktif büyüklüğü 28.4 milyar liradan 13.5 milyara, mevduatı ise 19.5 milyardan 8.8 milyara geriledi. 81 şube kapatıp, yaklaşık 2 bin kişiyi işten çıkardı.