Bank Asya üçüncü çeyrekte 301 milyon lira zarar etti. Bankanın sermaye yeterlilik rasyosu ise yüzde 18,3 oldu

Asya Katılım Bankası (Bank Asya), 2014 yılının üçüncü çeyreğinde 301 milyon lira net zarar açıkladı.

Bank Asya'nın Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan 9 aylık konsolide olmayan mali tablolarına göre, banka bu yılın 3. çeyreğinde 300 milyon 955 bin lira net zarar etti. Banka, geçen yılın 3. çeyreğinde 60 milyon 575 bin lira net kar elde etmişti.

Yılın 9 aylık döneminde de 249 milyon 565 bin lira net zarar açıklayan Bank Asya'nın, geçen yılın aynı döneminde net karı 160 milyon 887 bin lira düzeyinde gerçekleşmişti.

Bankanın 2013 yılı sonunda 27,8 milyar lira düzeyinde bulunan konsolide olmayan aktif toplamı ise bu yılın 3. çeyreği sonu itibarıyla 16,5 milyar liraya indi.

Bankanın kredi ve diğer alacaklar değer düşüş karşılığında ise yükseliş kaydedildi. Geçen yılın 9 aylık döneminde 380,4 milyon lira düzeyinde bulunan kredi ve diğer alacaklar değer düşüş karşılığı, bu yılın aynı döneminde yüzde 115 artışla 818,2 milyon liraya ulaştı.

BANK ASYA'DAN AÇIKLAMA

Katılım bankası Bank Asya'nın  Genel Müdürü Ahmet Beyaz, aktif kalitesinin artırılması için sürdürülen çalışmalar doğrultusunda ayrılan kredi karşılıkları sonrasında ilk dokuz aydaki zarara karşılık, yüzde 18.32 sermaye yeterlilik oranı ile faaliyetlerini sağlıklı şekilde sürdürdüklerini açıkladı.

Bank Asya, üçüncü çeyrekte bilançosundaki yüzde 40'ın üzerindeki daralmayla 301 milyon lira zarar açıkladı. Sonuçlara ilişkin banka tarafından gönderilen basın bülteninde, "Global ölçekte finansal sektörün yeni bir düzlemde tekrar oluştuğu 2014 yılında, Bank Asya'nın finansal büyüklüğünde meydana gelen daralmaya bağlı olarak, kârlılığı azaldı" denildi.

Bank Asya Genel Müdürü Beyaz, "Güçlü bir özkaynak yapısı olan bankamız, sektör ortalamasının üzerinde sermaye yeterlilik rasyosuna sahip. Bank Asya'nın aktif toplamı 16.5 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken nakdi ve gayrinakdi krediler aracılığıyla reel ekonomiye sağladığımız finansal destek 20.3 milyar TL seviyesine ulaştı" dedi.

Açıklamada, Bank Asya'nın tüm şube ve personeli ile faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde sürdürdüğü kaydedildi.