ECB ayrıca, marjinal borç verme faizini yüzde 1.75'ten yüzde 2'ye ve mevduat faiz oranını da yüzde 0.25'ten yüzde 0.50'ye yükseltti.

Son dönemde petrol fiyatlarında yaşanan yükselişin enflasyon baskısını artırdığına işaret eden ECB yetkilileri, faiz artırımı yönünde mesajlar veriyordu.

İtalyan UniCredit bankasının analistlerinden Tullia Bucco, "Bugün alınan karar, kademeli bir sıkılaştırma sürecinin başlangıcı olarak kabul edilmeli. Bu eğilim, Portekiz, İrlanda ve Yunanistan gibi ülkelerin mali sıkıntılarını çözmelerini zorlaştıracak" dedi.

0.25 puanlık artırım, Almanya gibi birlik içinde yüksek büyüme performansı gösteren ülkeler için yetersiz görülürken, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz gibi borç yükü altındaki üyeler için borçlanma maliyetini daha da artırma olasılığı nedeniyle endişeyle karşılanıyor.

GÖZLER TRICHET'DE

Piyasaların şimdi odaklandığı konu ise ECB Başkanı Jean-Claude Trichet'in yapacağı açıklamalarda verdiği mesajlar olacak. Yatırımcılar, Trichet'in konuşmalarının satır aralarında bu yıl faiz artımı sürecinin devam edip etmeyeceğiyle ilgili ayrıntıları yakalamaya çalışacak.

1.43'e yakın seyreden euro dolar paritesi, karar sonrası hafif yükseldi ancak bu seviyenin üzerine çıkamadı. İçeride ise euro/TL 2.16'lı seviyelerdeki seyrini sürdürüyor. Dolar/TL'deki işlemler ise 1.51'den geçiyor.

Bugün açıklanan diğer bir faiz kararı ise İngiltere Merkez Bankası'ndan (BoE) geldi. Özellikle yükselen emtia fiyatlarından dolayı enflasyon sorunu yaşayan İngiltere'nin düşük büyüme performansı nedeniyle yüzde 0.5 olan faiz oranında bir değişikliğe gitmedi.

Japonya Merkez Bankası ise bugün faiz oranlarını değiştirmeyerek gösterge faiz oranını yüzde 0 ile yüzde 0.1 arasında sabit bıraktığını açıkladı.

Hürriyet Ekonomi