Küçük de olsa otomobil sürücülerinin en çok hoşuna giden şeylerden biri de, işe giderken veya işten dönerken yol üstündeki tüm trafik ışıklarının yeşile denk gelmesidir.

Zamanımızda bu tam bir şans meselesi, fakat Audi’nin yeni sitemi bunu düzenli hale getirmeyi, trafiği hızlandırmayı, yakıt verimliliği sağlamayı ve emisyonları düşürmeyi amaçlıyor.

Bir dizi trafik ışığından yeşil yanarken geçmek bir zamanlama sorunudur. Modern trafik ışıkları önceden ayarlanmış zamanlayıcılara bağlı olarak çalışırlar, bazen de günün saatine göre veya biraz gelişmiş olanları da trafik ışıklarının araç hareketlerinin paternine tepki göstermesi ve buna göre yanıp sönmesiyle çalışırlar. Yani kesintisiz bir sürüşün sırrı ışıkların nasıl zamanlandığı ve buna göre hangi hızda gitmeniz gerektiğinde yatar, böylece tüm trafik ışıklarını yeşilde yakalayabilirsiniz.

Audi trafik ışıklarının zamanlamasının nasıl olduğu sorusunu bu yeni inovasyonu ile aradan çıkartıyor. Audi connect ile aracın MMI (Çoklu Medya Arayüzü) sistemi otomobil kullanıcısını bölgedeki merkezi trafik bilgisayarına bağlıyor ve buradan otomatik trafik ışığı dizilimlerini talep ediyor. Bu sayede sistem en fazla yeşil ışığı yakalamak için hangi hızda gitmeniz gerektiğini size söylüyor. Bu hız belirteçleri kırmızı, yeşil ve kehribar rengi imleçler ile DIS (Sürücü Bilgi Sistemi) ile sürücüye bildiriliyor.  

Eğer otomobil hâlihazırda kırmızı ışıktaysa, sistem yeşil yanana kadar geri sayım yapıyor ve start/stop mekanizmasını da işin içine dahil ederek ışık yanmadan 5 saniye önce motoru çalıştırıyor.

Bu sistemin en büyük faydalarından biri, yakıt tüketimini düşürmektir, bununla birlikte trafik hızlanacak ve emisyon oranları da düşecektir ve araçların şehir içinde yaptığı dur-kalklar azalacak ve otomobillerin mekanik ömürleri artacaktır. Audi’nin açıklamasına göre eğer bu sistem kullanılırsa, yalnızca Almanya’da yıllık 900 milyon litre yakıt tasarrufu ve karbondioksit emisyonlarında %15 azaltım sağlanacak.