Teknoloji dünyasının iki devinin elde ettiği kar dudak uçuklattı.
 
Akıllı telefon pazarının liderleri Apple ve Samsung, bugüne kadar milyonlarca telefon sattılar. Apple iPhone modelleri ile Samsung çıkardığı Galaxy modelleri ile satış rekorları kırdı. İki firmanın yaptığı bu satışlar önemli bir kar elde etmelerini sağladı. Habere göre, Apple ve Samsung, son 6 yılı aşkın sürede akıllı telefon pazarının zirvesindeki iki isim oldu. 6 yılı aşkın sürede toplamda 215 milyar doları aşkın net kar elde edilirken, bu paranın %87.9'unu bu firmalar kazandı.
 
Apple için %62 pay, yani 133 milyar dolarlık kar gösterilirken, Samsung için de %26'lık pay, yani 56 milyar dolarlık kar payı gösteriliyor. Bu ikilinin ardından da %9.5'lik pay ile Finli Nokia geliyor. Bilindiği gibi Nokia, son 2 yıldır Windows Phone 8 sistemli Lumia telefonlarıyla piyasaya çıkıyor.
 
Peki diğerleri ne alemde?
 
Araştırmanın devamında, HTC'nin %2.8, BlackBerry'nin %1.9, LG'nin de %1.2 oranında kar payı olduğu bildiriliyor. Sony'nin henüz kar edemediği bildirilen çalışmada, Motorola'nın da -2.8 seviyesinde olduğuna dikkat çekiliyor. Bilindiği gibi Motorola'yı da yakın zamanda Lenovo satın almıştı.