Apple, 2 firma birden satın aldı. Apple, ses tanıma sistemlerinde uzman Novauris ile işlemci üreticisi Renesas SP Drivers şirketlerini satın aldı.
 
Hafta sonu Zorlu Center'da Türkiye'deki ilk Apple Store'unu açarak adından söz ettiren Apple, iki firma birden satın alarak gündemde kalmaya devam ediyor.
 
Habere göre, firmalardan ilki ses tanıma teknolojilerinde uzman Novauris firması oldu. 2002 yılında Birleşik Krallık’ta kurulan Novauris, Apple’ın sanal asistanı Siri’yi daha iyi bir hale getirecek ve iCihazlar ile insan etkileşimini geliştirecek yeni teknolojiler üzerine çalışacak.
 
Söylentilere göre Novauris ekibi otomatik ses tanıma teknolojileriyle ilgili çalışmalar yapıyor. Firmanın sistemleri söylenilen cümleleri tamamen tanıyabiliyor, konuşmadaki hece yapısını analiz edebiliyor ve aynı anda birden çok kişinin sesinden gelen istekleri işleyebiliyor. Kendi kelime haznesine de sahip olan Novauris teknolojisinin bir diğer özelliği de, akıllı telefonlarda veya uzak sunucularda depolanan bilgilere ulaşılmasını sağlayabilmesi.
 
Apple’ın Novauris’in geliştirdiği sistemi, iOS 8 ile birlikten Siri’de kullanmaya başlayacağı belirtiliyor. Apple ile Novauris’un satın alma anlaşmasının finansal detayları ise açıklanmadı.
 
Apple’ın satın aldığı bir diğer firma ise Japon Renesas SP Drivers. Apple, işlemci üreticisinin yüzde 55'ini 482 milyon dolara satın aldı. Renesas SP Drivers, Apple’ın aradığı gibi yüksek performans ve düşük güç tüketimi odaklı donanımlar geliştiriyor. Üretici firma aynı zamanda LCD ekranları çalıştıran işlemci ve kontrolcülerin dünyadaki toplam üretiminin üçte birini gerçekleştiriyor.