TCMB faiz kararı piyasanın güvenini artıracağı için kısa vadede TRY kazanımlarını destekleyebilir.

A1 Capital Menkul Değerler Araştırma Analisti Duran Eker, TCMB'nin faiz kararının piyasanın TCMB’ye olan güvenini artıracağı için kısa vadede TRY tarafındaki kazanımları destekleyebileceğini vurguladı.

Duran Eker Foreks'e yaptığı açıklamada, TCMB'nin faiz oranları ile ilgili olarak herhangi bir sürpriz gerçekleştirmediğine işaret ederek, "TCMB piyasa beklentisine paralel repo faizini %8,25, marjinal fonlama oranını %11,25, borçlanma faiz oranını %7,50, borç verme faiz oranını %12,75 ve repo yoluyla tanınan borçlanma faiz oranını %10,75 olarak bıraktı" diye konuştu.

Eker, "Geçtiğimiz haftalarda özellikle kurlarda yaşanan dalgalanmalar sonucu USDTRY paritesinde 2,41 seviyelerinin test edilmesinin ardından, 'TCMB tarafından acaba faiz artırımı gelir mi?' soruları akla gelmişti. 

TCMB kur seviyelerinin her ne kadar istenilen düzeyde olmasa da enflasyon hedefleri için 2015 yılı içerisinde düşüş öngördüklerinden dolayı para politikasındaki sıkı duruşunu sürdürerek faizleri sabit bıraktı. TCMB, önümüzdeki süreçte kurlarda dalgalanmaların yaşanabileceğinin farkında fakat, faiz silahından daha ziyade döviz alım satım işlemleri ile kurlara müdahale etmeyi sürdürecektir" diyerek sözlerini sürdürdü.

TRY tarafında uzun vadede kazanımlar gerçekleşse de, dolar karşısında yeterli olmayabileceğine dikkat çeken Eker, USDTRY paritesi için 2,3000 seviyesinin üzerindeki yıllın kapanışlar paritenin 2015 yılı içerisinde 2,5000 seviyelerini çok daha kolay test edebileceğinin sinyalini verdiğini belirterek, "Bist- 100 için ise kısa vadede alımlar devam etse de geri çekilmeler için dikkatli olunması gerekmekte" diyerek sözlerini sürdürdü.

Finans Yatırım'dan Ekonomist Burak Kanlı, 2015 yılının ilk yarısının sonunda politika faizinin %7.5’e inmesini beklediklerini kaydetti.

Ekonomist Burak Kanlı Foreks'e yaptığı açıklamada, TCMB'nin geçmiş dönemlere göre çok daha temkinli hareket ederken, aynı zamanda piyasa dinamiklerine de likidite politikası vasıtasıyla zamanında tepki verdiğini vurguladı ve TL üzerinde belirsizlik sürerken ve enflasyonda henüz belirgin bir iyileşme gözlenmezken politika faizini sabit tutmasının da bu davranış eğiliminini bir parçası olduğunu söyledi.

Burak Kanlı, TCMB'nin karar metninde sıkı para politikasını koruyacağını belirtmeye devam ederken, enflasyon konusunda biraz daha iyimser bir söylem benimsediğini gözlediklerini belirterek, şu şekilde konuştu:

"Ocak ayından itibaren enflasyon düşüş eğilimine geçecek yıllık bazda. Diğer taraftan petrol fiyatlarındaki düşüş Türkiye’nin risk priminde iyileşmeye sebep oldu. Bu unsurlar önümüzdeki dönemde TCMB’yi faiz indirimleri yönünde destekleyecektir. Bu kapsamda, 2015 yılının ilk yarısının sonunda politika faizinin %7.5’e inmesini beklemekteyiz. Faiz indiirmlerinin zamanlaması küresel risk iştahına bağlı olacak ancak ilk inidirmin Ocak ayında olabileceğini düşünüyoruz. Petrol fiyatlarının düşük seviyelerde seyretmeye devam etmesi de inidim sürecini destekleyecektir."

Alternatifbank Ekonomisti Serdar Şenol, 2015 yılı başlarında gündeme gelebilecek faiz indirimi sürecine dair bir sinyal 
bulunmadığını ifade etti.

Serdar Şenol Foreks'e yaptığı açıklamada, TCMB'nin politika faiz oranlarını değiştirmezken, açıklama metninde sadece sınırlı değişimlerle yetindiğine değinerek, TCMB'nin daha önceki raporunda gıda fiyatlarının seyrinin toplam enflasyondaki gerilemeyi geciktirdiğini belirtirken, bu raporunda petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki düşünün enflasyondaki düşüş sürecini destekleyeceğini vurguladığını kaydetti ve "Bu anlamda enflasyondaki görünüme dair daha ılımlı bir tavrı olduğu görüldü. Diğer yandan, son enflasyon raporundakine paralel olarak, ilk yarıda daha hızlı olmak üzere, enflasyonda düşüş beklentilerini koruyorlar.  Bu durumda da piyasanın genel beklentisi olan %7’lere doğru gerileyen enflasyon  beklentisi korunuyor. TCMB’nin enflasyondaki gerileme  vurgusunda çok belirgin bir değişim ortaya çıkmıyor" diye konuştu.

Şenol, Rusya ekonomisindeki sorunlara bağlı son dalgalanmalar, ABD verileri ve FED toplantısı ardından 2015 yılı başlarında gündeme gelebilecek faiz indirimi sürecine dair bir sinyal bulunmadığına işaret ederek, şu şekilde konuştu:
"TCMB, getiri eğrisini yataya yakın tutarak, para politikasındaki sıkı duruşunu sürdüreceğini vurguluyor.

TCMB, finansal dalgalanma süreci ardından yıl sonu etkileri de gündeme geldiği için TL likiditesini sıkı tutmakta. Bu durumda da son dönemde getiri eğrisi yataydan ters eğimli hale gelmekte. 2015 yılına başlandığında öncelikle likidite politikasında daha az sıkı bir duruş tercihi gündeme gelebilecek. Sonrasında ise enflasyondaki gerileme ve küresel finansal gelişmelere bağlı olarak olası faiz indirimleri değerlendirilebilecek. İlk çeyrek bazında 50 baz puana kadar  olabilecek faiz indirimlerini halen mümkün görmekteyiz. Bununla birlikte, Rusya’ya dair belirsizlikler ve FED faiz artırımı öncesi yaşanabilecek dalgalanmalar faiz indirimi tercihlerini sınırlı seviyede tutabilecektir."