Altın 1 ayın zirvesinden hafif geriledi.

Altın fiyatları, dolardaki düşüşler ve Çin'de ay takvimine göre Yeni Yıl tatili öncesi talebin artması ile birlikte son yedi ayın en büyük haftalık kazancını gerçekleştirmeye yöneldi.

Ons altın Perşembe günü yüzde 1.4 yükselerek 1180.12 dolar ile 29 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesinden kapandı. Sarı metal dünkü yükselişin ardından yeni günde gerileyerek yüzde 0.30 kayıpla ons başına 1177.82 dolarda. Metal bu hafta yüzde 2.6 yükselerek, 3 Haziran haftasından bu yana en büyük haftalık kazancını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. 

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi Perşembe günü yüzde 1 ile 6 Eylül'den bu yana en hızlı düşüşünü yaptıktan sonra yüzde 0.2 yükseldi.

Sydney'de CMC Markets baş piyasa analisti Ric Spooner, "Altın dolardaki düzeltmeye tepki veriyor," dedi ve "Altın Çin'de sermaye çıkışından ve yatırımcıların buna karşı hedge etmesinden destek alıyor olabilir. Ve ayrıca mücevhere mevsimsel talep ve ucuzlayan fiyatlara tepki olarak muhtemelen mücevher talebinde artış da var" şeklinde görüş bildirdi.

Çin'de altın talebi bu yıl Ocak ayının sonuna denk gelen ay takvimine göre Yeni Yıl tatili öncesi artış gösteriyor.