Türkiye'nin altın ithalatı son yılların en zirvesine çıktı. Türkiye'nin altın ithalatı fiyatların gerilemesiyle beraber 1995 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Türkiye'nin altın ithalatı sarı metalde yaşanan fiyat düşüşlerinin ardından 2005 yılından bu yana en yüksek seviyede bulunuyor. Düşük fiyatlar altına olan talep eğilimini arttırıyor. Dünya genelinde bu talep canlanıyor.

Ocak ayından bu yana 251.4 ton altın ithal eden Türkiye, 1995 yılından bu yana en büyük artışı da gerçekleştirmiş oldu. İstanbul Altın Borsası'ndan yapılan açıklamaya göre, Ekim ayında 16 ton altın ve Nisan ayında 45.5 ton altın ithal edildiği belirtildi.

Altında bu yıl, yüzde 21 gerileyen fiyatlar sikke altın, mücevherat ve külçe altına olan talepte artışa neden oldu. Dünya Altın Konseyi’ne göre ise Türkiye'deki altın talebinin yüzde 60'ını geçtiğimiz yıl mücevherat oluşturmuştu.

Türkiye geçtiğimiz yıl en büyük dördüncü altın alıcısı iken, Hindistan, Çin ve ABD ilk üç sırayı doldurdu. Türkiye'deki ticari bankaların altın destekli varlıklar da dahil olmak üzere, farklı ürünler sunmaları tüketicilerin altın almasını kolaylaştırıyor ve altına olan talepte artış da altın ithalatı artışını tetikliyor.