Altın, tutanakların Fed yetkililerinin büyük bölümünün kademeli faiz artışı taraftarı olduuğunu göstermesi ile 1 ayın zirvesine çıktı.

Altın fiyatları, Fed'in son toplantısının tutanaklarının yetkililerin büyük bölümünün önümüzdeki yıllarda kademeli faiz artırımının muhtemelen uygun olacağını tekrarladığını göstermesinin ardından dört haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Ons altın dün en yüksek 1168 dolara çıktıktan sonra kapanışını 1163.64 seviyesinden gerçekleştirdi. Yeni günde ise sarı metal ons başına 1174.40 dolara yükselererk 8 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Şu saatlerde ise yüzde 0.83 kazanç ile 1173.31 dolardan işlem görüyor.

ABD Dolar Endeksi diğer altı majör para birimi karşısında bugün 102.03 sevyesine kadar gerilerken, şu dakikalarda yüzde 0.48 kayıpla 102.21 seviyesinden işlem görüyor.

Altın, yatırımcıların Donald Trump'ın Kasım ayındaki başkanlık seçiminden zaferle çıkması sonrası risk almaya yönelmesi ve Fed'in para politikasını sıkılaştırmasına ilişkin beklentilerin güçlenmesi ile birlikte 2013'ten bu yana en kötü çeyrek dönem performansını göstermesinin ardından toparlanıyor. Fed'in Aralık ayı toplantının tutanakları, güçlü doların ABD ekonomisi üzerindeki etkilerine yönelik endişeleri gösterdi. Doların seyrini gösteren endeks son altı seansta beşinci kez yukarı yönde hareket etti.