BİST100 endeksi dün 77.386–76.355 seviyeleri arasında işlem gördü ve 76.711 seviyesinde yüzde 0.28 değer kaybıyla günü tamamladı.

Dün ABD’de Mayıs ayına ait kişisel gelir beklentilerin altında yüzde 0.2 artış gösterirken, kişisel gider verileri beklentiler paralelinde yüzde 0.4 artış gösterdi. Kişisel gider  verisi Nisan ayı verisi olan yüzde 1.0’ın bir hayli aşağısında açıklandı. Verinin detayları incelendiğinde ABD’li vatandaşların gelir artış hızlarındaki yavaşlama dikkat çekmekte. Bununla birlikte beklemedeki konut satışları da beklentilerden daha fazla azalarak yüzde 3.7 geriledi. ABD Borsaları küresel piyasalardaki olumlu fiyatlamaya paralel şekilde günü finans, sağlık ve enerji sektörüne gelen alımlar öncülüğünde pozitif tamamladı.  Bugün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları, Chicago PMI verileri ile FED üyesi Bullard’ın konuşması takip edilecektir.

Euro Bölgesine dün Euro Bölgesi’nde tüketici güveni beklentiler paralelinde 7.3 puan azalış gösterdi. Almanya’da Temmuz ayı GFK tüketici güven endeksi 10.1 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Almanya’ya ait enflasyon verileri ise aylık bazda beklentilerin altında kalırken ,yıllık bazda yüzde 0.3 artış ile beklentileri karşıladı.Avrupa Borsaları da küresel toparlanma eğilimine paralel telekomünikasyon ve kamu hizmeti dağıtım şirketleri hisselerine gelen alımlarım öncülüğünde pozitif seyretti. Euro Bölgesi’nde Brexit’e ilişkin haber akışları önem taşımaya devam ediyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch : Brexit’in gelişmekte olan Avrupa ülkeleri için risk olduğunu vurgularken , Fed’in parasal daralmayı 2016’nın Aralık ayına ertelemesi ve Avrupa Merkez Bankası’nın da varlık alım programına 2017 yılında da devam etmesi gerektiğini belirten açıklamalarda bulundu. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi ise dünkü konuşmasında İngiltere’nin ayrılması durumunda Euro Bölgesi’nde büyümenin yüzde 0.3 ile 0.5 arasında azalacağını ifade etti.

Bugün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası toplantı tutanakları  ,TÜFE, çekirdek TÜFE verileri takip edilecektir. Ayrıca Almanya’ya ait perakende satışlar ve işsizlik oranı verileri izlenecek veriler arasındadır.

Dün yurtiçinde veri akışımız sakinken yaşanan terör olaylarının etkisiyle BİST küresel piyasalardan negatif ayrışarak açılış yaptı. Galatasaray Spor Klübü’nün Emlak Konut İdaresi ile proje geliştirmek amacıyla protokol imzalamaları BİST Spor endeksinde yüzde 5.26 değer kazandırırken GSRAY yüzde 19.96 ile dünün en çok değer kazanan hissesi oldu.Siyasi cephede Rusya Lideri Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında beklenen telefon görüşmesi gerçekleştirildi. Kremlin’den yapılan açıklamada Rusya’nın Türkiye’ye gidişi serbest tutacağı, Türk şirketlerine uygulanan yaptırımların kaldırılacağı ve iki ülke arasındaki ticaretin yapılandırılması için çalışmalara başlanacağı belirtildi. Özellikle son dönemde gerileyen turizm sektörüne bu gelişmelerin olumlu yansıyacağı beklense de , yurtiçindeki karışıkların buna engel olduğunu görüyoruz. Terör hadiselerinin etkisiyle dün turizm endeksi yüzde 1.90, ulaşım endeksi ise yüzde 2.74 değer kaybetti. Bugün yurtiçinde Mayıs ayına ilişkin ticaret dengesi verisi açıklanacak . Mayıs ayında ticaret dengesinin  5.10 milyar dolar açık  vermesi bekleniyor.

2 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 0.3’lük artışla 8.75’e yükseldi. Ülke CDS puanı ise 242’ye geriledi. Bugün yurtiçinde veri akışı sakin geçecektir.

BİST 100 TEKNİK GÖRÜNÜM :

Teknik açıdan endekste görülebilecek satışlarda 74.750 aşağısında 72.500 desteği takip edilecektir. Endekste toparlanmalarda ise ilk etapta günlük bazda 200 birimlik ortalamanın geçtiği nokta olan 77.305 seviyesi üzerinde 78.900 ve 80.000 seviyeleri hedeflenebilir.